Voda v Brněnské přehradě i na přírodním koupališti ve Výrovicích na Znojemsku má horští jakost. Stále se v ní ale dá koupat. Vyplývá to z analýzy vzorků, které vyhodnotila krajská hygienická stanice. Vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Jana Derková ČTK řekla, že hygienici zatím nemuseli v žádném ze sledovaných přírodních koupališť zakazovat koupání nebo označit vodu za nevhodnou ke koupání.
Hygienici sledují zhruba dvacítku nejnavštěvovanějších přírodních koupališť nebo jim výsledky analýzy posílají provozovatelé koupališť. Lidé pak informace najdou na tabulích u koupališť. Kvalita vody se zhoršuje vlivem teplého počasí a menšího průtoku vody. „Na Brněnské přehradě je nyní nižší srážková četnost a menší obměna vody. Noční ochlazení ale způsobuje, že zhoršení není tak významné," uvedla Derková.
Horší jakost má všech pět sledovaných koupališť na přehradě v Brně, a to Osada, Rokle, Kozí horka, Rakovec a Sokolské koupaliště. Voda se zhoršenými vlastnostmi je na Nových Mlýnech na Břeclavsku nebo v rybnících Suchý a Palava na Blanensku.
Dobrou kvalitu má voda v přírodním biotopu Brno-jih, v jezírku Wellness Infinit Maximus, jezírku Atlantis Rozdrojovice i koupališti v Kovalovicích a Oslavanech na Brněnsku. Voda vhodná ke koupání je i v lomu Janičův vrch v Mikulově, v Bohuslavicích na Hodonínsku nebo Lulči na Vyškovsku a ve Vémyslicích, Banticích a na Vranovské přehradě na Znojemsku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.