čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Do botanické zahrady v Brně zamířili horolezci. Opravují skleník

Ze střechy a stěn největšího skleníku univerzitní botanické zahrady v Brně zbyla dočasně jen holá konstrukce bez skel. Kvůli opravám musela zmizet také většina rostlin, na svém místě zůstaly jen ty největší stromy, které nelze přestěhovat. Rekonstrukce potrvá do konce srpna, řekla vedoucí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Magdaléna Chytrá.

Starý nátěr konstrukce brousili v horkých dnech horolezci zavěšení na lanech, případně na pojízdné plošině. Až dokončí broušení, začnou řemeslníci s nátěrem, opět v šedé barvě. „Ve výrobě jsou nyní nová skla a polykarbonát na míru do každého okna," uvedla Chytrá. Součástí oprav jsou elektroinstalace, nová kašna nebo hadice s mlžícími tryskami.

„Naši zahradníci nastoupí v září a jejich úkolem bude nejprve vyměnit půdu za nový substrát, přitom se musí jen minimálně poškodit kořeny stromů, které ve skleníku zůstaly a musejí celou akci přečkat. Myslím, že se jim to ale líbí, subtropické rostliny se u nás mohou v létě pěstovat venku a tyhle jsou teď tedy pod modrou oblohou a krásně na ně prší z bouřek," popsala Chytrá.

Ostatní rostliny jsou nyní vystěhované na zahradě, případně v zásobním skleníku. Na původní místa se vrátí na podzim a velmi brzy palmový skleník zaplaví zelenými listy. „Jak je vidět u skleníků 1 a 2, které se stejným způsobem opravovaly v předchozích dvou letech, prakticky nelze poznat, že rostliny jsou tam teprve jeden, respektive dva roky. Vše už je opět zarostlé až ke stropu," řekla vedoucí. Zbývající dva skleníky by se měly opravovat v následujících dvou letech.

Na letošek v zahradě připravili ještě stavbu nového plotu na Veveří. Současný plot je dřevěný, nový bude kovový. Svým uměleckým pojetím odráží vizuální styl Masarykovy univerzity a obsahuje také motiv obilných stébel na poli, z nichž některá jsou mírně ohnutá větrem. V budoucnu se na plotě budou pnout vistárie, plaménky, růže, révovníky nebo trubače.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Botanická zahrada PřF MU Brno, oficiální stránky

Štítky ČR, příroda, stavby, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.