Jižní Čechy se staletou rybníkářskou tradicí se obrátily na odborníky z moravské metropole. Mají se pustit do návrhu strategie obhospodařování tamních rybníků, které zkombinují moderní požadavky na podobu vodních ploch s těmi historickými. Vytvoří koncepce s využitím ekosystémových služeb.
Vypracování strategie obhospodařování jihočeských rybníků dostali za úkol vědci z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU), kteří se budou zabývat jejich nejvhodnějším využitím. Na výběr je hospodaření založené na počtu odchovaných ryb, soustředění se na rozvoj vzácného vodního ptactva a rostlinstva i poskytnutí většího prostoru turistům.
Tlak na krajinu se podle odborníků z MENDELU v posledních desetiletích zvyšuje novou zástavbou, stoupajícím rekreačním vyžitím či dopady klimatické změny. „Správné řešení je o tom najít ten správný balanc. Naši rybáři jsou zkušení, erudovaní, s láskou k řemeslu i krajině. Na druhou stranu i oni se zdokonalují v hledání cest, které jsou akceptovatelné nejen pro ně, ale rovněž pro ostatní uživatele rybníků,“ řekl děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU Jiří Schneider.
U každého z vybraných rybníků nejprve vědci na základě velkého množství dat zhodnotí současný stav a následně vytvoří několik variant možného rozvoje. „Bude už na všech zainteresovaných skupinách – rybářích, samosprávách, nebo na ochraně přírody, které z nich dají přednost,“ vysvětlil Schneider s tím, že vytvořené koncepty usnadní rozhodování o další budoucnosti vodních ploch.
Zkušenosti a strategie z projektu budou moci využít nejen rybníkáři z jižních Čech, ale také ti z jižní Moravy. „Jasná koncepce je základem pro jakoukoli práci s daným územím a usnadňuje například i kontrolu nad tím, zda použité dotace pro zvelebení vodního díla skutečně přinesly tomuto biotopu to, co se od projektu očekávalo," uvedl mluvčí MENDELU Filip Vrána.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.