Brněnští archeologové objevili poblíž Brna dosud neznámé pohřebiště z eneolitu, tedy pozdní doby kamenné. Mezi předměty, které odborníci našli, byla šňůrová keramika i kamenná bojová zbraň. Nálezy z hrobů zkoumají a následně je uloží do příslušných muzeí.
Terén nedaleko cihelny ve Šlapanicích zkoumali archeologové z Brna kvůli výstavbě nové haly. Na rozsáhlé ploše odkryli celkem šest rozptýlených hrobů z pozdní doby kamenné. Právě velká vzdálenost mezi hroby je podle odborníků pro dané období charakteristická. Unikátním archeologickým nálezem je broušený sekeromlat, který ve své době sloužil jako zbraň i pracovní nástroj. Předmět ležel v pohřebišti u jednoho z těl.
„Mrtví se pohřbívali do obdélných jam, nespálení, ve skrčené poloze na boku,“ popsal způsob dobového ukládání těl archeolog David Parma. Příbuzní mrtvým do hrobů přidávali především keramické nádoby, drobné měděné předměty a kamenné nástroje.
Kromě jednoho hrobu byly v minulosti všechny narušeny. Podle náznaků se ale zdá, že se zásahy uskutečnily krátce po pohřbech, a tak pravděpodobně nešlo o vykrádání hrobů. Jednalo se spíš o specifické pohřební praktiky spojené s vyjímáním kostí a dalších předmětů, které měly význam pro žijící společnost.
Podle brněnského Ústavu archeologické památkové péče se všechny nalezené předměty po prozkoumání a zpracování odevzdají příslušným muzeím, jejichž pracovníci uloží kosterní pozůstatky a další nálezy do depozitářů. Zpět do země se ostatky vrací jen v ojedinělých případech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.