V Brně demolují továrnu, která nikdy nic nevyráběla

Autoři | Foto Adéla Marková

Pod brněnským vysílačem Hády začalo velké bourání továrny Ergon. Industriální stavba pocházející z konce osmdesátých let měla původně sloužit k výrobě zdravotnických pomůcek. K ostrému provozu ale nikdy nedošlo a nyní objekt po více než třiceti letech ustupuje nové čtvrti.

Továrna vznikala v osmdesátých letech minulého století, kdy ji začal stavět státní podnik Ergon. Plánoval, že pod Hády začne výroba zdravotnických pomůcek. Jenže k tomu nakonec vůbec nedošlo. Důvodem byl zejména pád komunistické vlády a s tím související ekonomické změny. Zboží určené pro státy socialistického bloku už nebylo potřeba, a tak kompletně vybavená stavba zchátrala, až z ní po několika vlastnických změnách zbylo jen torzo.

Podle znalce brněnského industriálu Karla Sklenáře se jednalo o typický znak doby, kdy se stavělo pomalu a po změně režimu už nebyly industriální stavby potřeba. Podobný osud postihl například někdejší nářaďovnu v areálu židenické Zbrojovky nebo objekt u železniční trati ve Štýřicích, kde stojí nedostavěná poliklinika. 

Byty i tržnice

V současné době jde budova, ve které nacvičovali dříve hasiči nebo zdravotníci vyprošťování osob ze sutin, k zemi a chystá se proměna území na moderní čtvrť. Devoloper, jímž je společnost Trikaya, má část pozemků v majetku od roku 2009. Teprve nyní ale dostal veškerá povolení k projektu nové čtvrti a chce začít s výstavbou ještě letos. 

Firma již začala s demoličními pracemi, které potrvají několik měsíců. Celkem pod Hády vznikne až 800 bytů pro dva tisíce lidí. Kromě bydlení má v lokalitě vzniknout mateřská škola, tržnice, byty pro seniory, klubovna nebo komunitní centrum.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Industriál, Rekonstrukce, Budování, Developer, Bydlení, ERGON a.s., Karel Sklenář, továrna, Štýřice

Komentáře

Josef Mašek

sametová revoluce 1989 pozastavila mnoho investic.. dálnice, metro v Praze a Bratislavě, obchvaty obcí, pražský okruh a Suchdolský most, další atomovou elektrárnu, výstavbu západního města v Praze Butovice, které mělo být ukončeno až před Rudnou a další a další a další a další

Úterý, 22. března 2022, 12:43Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.