Pod brněnským vysílačem Hády začalo velké bourání továrny Ergon. Industriální stavba pocházející z konce osmdesátých let měla původně sloužit k výrobě zdravotnických pomůcek. K ostrému provozu ale nikdy nedošlo a nyní objekt po více než třiceti letech ustupuje nové čtvrti.
Továrna vznikala v osmdesátých letech minulého století, kdy ji začal stavět státní podnik Ergon. Plánoval, že pod Hády začne výroba zdravotnických pomůcek. Jenže k tomu nakonec vůbec nedošlo. Důvodem byl zejména pád komunistické vlády a s tím související ekonomické změny. Zboží určené pro státy socialistického bloku už nebylo potřeba, a tak kompletně vybavená stavba zchátrala, až z ní po několika vlastnických změnách zbylo jen torzo.
Podle znalce brněnského industriálu Karla Sklenáře se jednalo o typický znak doby, kdy se stavělo pomalu a po změně režimu už nebyly industriální stavby potřeba. Podobný osud postihl například někdejší nářaďovnu v areálu židenické Zbrojovky nebo objekt u železniční trati ve Štýřicích, kde stojí nedostavěná poliklinika.
V současné době jde budova, ve které nacvičovali dříve hasiči nebo zdravotníci vyprošťování osob ze sutin, k zemi a chystá se proměna území na moderní čtvrť. Devoloper, jímž je společnost Trikaya, má část pozemků v majetku od roku 2009. Teprve nyní ale dostal veškerá povolení k projektu nové čtvrti a chce začít s výstavbou ještě letos.
Firma již začala s demoličními pracemi, které potrvají několik měsíců. Celkem pod Hády vznikne až 800 bytů pro dva tisíce lidí. Kromě bydlení má v lokalitě vzniknout mateřská škola, tržnice, byty pro seniory, klubovna nebo komunitní centrum.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
sametová revoluce 1989 pozastavila mnoho investic.. dálnice, metro v Praze a Bratislavě, obchvaty obcí, pražský okruh a Suchdolský most, další atomovou elektrárnu, výstavbu západního města v Praze Butovice, které mělo být ukončeno až před Rudnou a další a další a další a další