Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Delší doba splatnosti faktur vytváří tlak na cash flow

PR článek

Každý podnikatel ví, jak nepříjemné je čekání na uhrazení vydaných faktur. Na dlouhou splatnost nejčastěji doplácejí společnosti v odvětví logistiky, stavebnictví a FMCG (rychloobrátkové spotřební zboží). 

V průzkumu jsme porovnali délku splatnosti faktur u klientů využívajících faktoring na základě interní databáze Rogera a dat společnosti GRiT, největšího poskytovatele EDI komunikace v České republice. 

Jak se podnikatelé dostávají do problému s cash flow

V odvětví FMCG mají dodavatelé do velkých obchodních řetězců složitou vyjednávací pozici. Kvůli vysoké konkurenci jsou často nuceni přistoupit na horší platební podmínky. Podle dat společnosti GRiT, která obsluhuje velkou část e-commerce trhu, je ve zmíněném sektoru průměrná lhůta splatnosti 44 dnů. Ve stejném odvětví je v Platební instituci Roger u klientů využívajících faktoring průměrná délka splatnosti 59 dnů. 

Průzkum potvrzuje teorii, že s dlouhou splatností faktur roste potřeba provozního financování.  Firmy potřebují zaplatit za zboží či služby svým dodavatelům a tlak na cash flow je ještě více umocněn tím, že v případě delší splatnosti musí klient absolvovat cyklus DPH, mezd a odvodů hned dvakrát mezi termínem vystavení faktury a inkasem.  

Také v důsledku pandemie, rostoucí inflace i zvyšujících se úrokových sazeb jsou především malé a střední podniky nuceny hledat alternativní řešení financování. Postoupení pohledávek je osvědčený nástroj pro řešení či eliminaci výše zmíněných problémů. 

Rozdíl 15 dnů se projeví v praxi

Pokud má podnikatel 1. února vystavenou fakturu se splatností 44 dnů, s úhradou může počítat 15. března. V únoru tedy musí uhradit mzdy a DPH s tím, že v březnu inkasuje těsně před obvyklým termínem výplaty mezd.

Pokud má však podnikatel 1. února vystavenou fakturu se splatností 60 dnů, s úhradou může počítat do 1. dubna. V únoru a březnu musí vyplatit mzdy a DPH s tím, že až posléze inkasuje peníze od svého odběratele. V takové situaci je faktoring efektivním řešením, díky kterému podnikatel uvolní prostředky uzamčené ve vystavených fakturách. Peníze má na účtu do 3 dnů a vše vyřídí online během několika minut. 

Od roku 2013 spojuje Platební instituce Roger investory se společnostmi a nabízí službu Factoring. Hlavním posláním je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, vylepšili cash flow a mohli se plně soustředit na rozvoj podnikání.  Od roku 2020 je fintech součástí skupiny Komerční banky.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Platební instituce Roger, mzda, Grit, Česko, Komerční banka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.