S šikanou, poruchou příjmu potravy, osamělostí a dalším starostmi pomáhají mladým lidem nově sociální pracovníci nízkoprahového klubu Čas v Kuřimi na Brněnsku. Návrh na vznik zařízení ležel i kvůli odporu části veřejnosti i politického spektra na stole pět let. Teprve nyní se městu podařilo projekt dotáhnout.
O sociální službu usilovalo město už před pěti lety. Lidé, kteří jej měli mít v sousedství, sepsali proti návrhu petici. Někteří se obávali zvýšené přítomnosti drogově závislých ve městě a s tím zvýšeným rizikem kriminality. Návrh proto doznal změn. Sídlo klubu mělo být původně u nádraží, kde se už nachází domov pro seniory, nakonec vzniklo v Jungmanově ulici.
„Je normální, že se lidé obávají nového a neznámého. Byla chyba, že jsme tehdy návrh nedokázali lépe vysvětlit veřejnosti. Jsme ale rádi, že nyní už nové centrum vzniklo,“ sdělil kuřimský starosta Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).
Posláním nízkoprahového zařízení je prevence sociálně patologických jevů, jako je alkoholismus, drogová závislosti či vandalismus. Tým sociálních pracovníku proto tvoří i terénní pracovníci, kteří chodí do problémových lokalit, kde preventivně působí. Kuřimský Klub Čas funguje od letošního ledna. Zájemci po několika návštěvách specializovaného pracoviště sepíší s pracovníkem dohodu, společně si stanoví krátkodobé i dlouhodobé cíle, například získání brigády, osvojení si práce ve skupině. Zároveň si čas mají možnost zpestřit hraním her na konzolích či kulečníkem.
„Může se tady téměř cokoliv – chcete postavit vzducholoď, my vám s tím pomůžeme, ale pravidla musíme velice důsledně dodržovat. Musí se tu cítit bezpečně jak devítiletý, tak dvacetiletý,“ popsala vedoucí Klubu Čas Zuzana Učňová, která je zároveň jednou z terénních pracovníků. Podle ní jsou základními hodnotami pro pracovníky především anonymita, důvěra, empatie či respekt.
Kromě sociálních pracovníků působí v zařízení také psychologové, kteří pomáhají dětem najít řešení ve složitých životních situacích. Často přijde řeč také na aktuální témata, které vynesla na povrch pandemie covidu. Jedná se například o problém kyberšikany nebo mediální gramotnosti. „Volný čas, který tu klienti tráví, je nástrojem pro budování vztahu s nimi. Pak se nám nebojí svěřit s nejrůznějšími záležitostmi a trápeními,“ uvedla Učňová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.