Po téměř sto padesáti letech se v Brně dočká obnovy skleník Gregora Johanna Mendela. Zrenovované pracoviště dostane vědec od města ke svým dvoustým narozeninám. Stavba se návštěvníkům otevře ještě letos a její součástí bude i hrách, který si lidé při prohlídce natrhají.
V areálu brněnského Augustiniánského opatství začala obnova skleníku z roku 1854, kde vědec Gregor Johann Mendel podnikal své pokusy a položil základy genetiky. Stavařské práce začaly tento týden a potrvají necelý rok. Návštěvníkům se opravený skleník, v němž nebude chybět ani proslulý hrách nebo kámen posvěcený papežem Františkem, zpřístupní v prosinci.
Obnovu bývalého pracoviště slavného vědce inicioval řád Augustiniánů. Mendel, od jehož narozenin letos uplyne dvě stě let, byl jedním z jejich členů a zasloužil se o mnohé vědecké objevy. „Chceme něco předat dalším generacím a poskytnout místo ke vzdělání i trávení volného času. Doufáme, že tady studenti jednou budou provádět pokusy,“ uvedl otec Juan Provecho, vyšší představený Augustiniánského opatství.
Otec genetiky pracoval ve skleníku, který zničilo v sedmdesátých letech 19. století tornádo, na svých přelomových objevech v genetice. Její zákony objevil díky pokusům na hrachu. Rostlinu proto hodlají v objektu zachovat jako připomínku vědcových pokusů. Tamní augustiniáni jej vypěstují pomocí takzvané aeroponie, což je ekologicky šetrná metoda pěstování, při níž není třeba využívat substrát. Rostliny vyživované pouze vodou uvidí i ochutnají návštěvníci ve všech fázích růstu. Hrachové lusky si pak lidé odnesou i jako suvenýr.
„Obnovený celoprosklený skleník bude svou ocelovou konstrukcí odkazovat na Mendelovy principy dědičnosti. Velké sloupy se budou dělit na menší a menší a postupně se budou množit,“ vysvětlil Aleš Zadražil, předseda představenstva Stavos Brno, která má stavbu na starost.
Náklady na obnovu činí 38 milionů korun. Částkou 4-5 milionů korun přispěje město Brno, dále projekt financuje Evropská unie, Augustiniánské opatství a Jihomoravský kraj, který chce usilovat o zapsání památky na seznam UNESCO.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.