neděle 22. května 2022 Emil

Brněnská vila Tugendhat je nově tichá. Na prohlídku se mohou vydat i neslyšící

Brněnská památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO vila Tugendhat nově cílí také na neslyšící návštěvníky. Muzeum města Brna navázalo spolupráci s organizací Tichý svět a rozšířilo své služby o videoprohlídku slavné funkcionalistické stavby.

Do vily Tugendhat zamířily dva nové tablety, na nichž jsou nahraná videa v českém znakovém jazyce. Neslyšící návštěvníci architektonického klenotu tak nebudou při prohlídce omezení a nemusejí spoléhat na psaný text. „Nové tablety jsou dalším rozšířením naší nabídky, ve které se snažíme odstraňovat pomyslné bariéry pro návštěvníky s hendikepem. V kalendáři vily Tugendhat je již nyní pevně zakotven den prohlídek pro zrakově znevýhodněné klienty a nyní jsme se zaměřili na klienty se sluchovým postižením,“ vysvětlil ředitel Muzea města Brna, které vilu spravuje, Zbyněk Šolc.

Na neslyšící turisty čekají informace z rozšířeného prohlídkového okruhu a zahrady. Na webových stránkách vily Tugendhat se navíc mohou z naznakovaných informačních videí dozvědět vše potřebné o registraci na prohlídku a jejím průběhu. O službu se zasloužila nezisková organizace Tichý svět, která nabízí služby a poradenství pro osoby se sluchovým postižením. 

S nějakým typem sluchového postižení žije v České republice půl milionu lidí. Neslyšících, kteří ke komunikaci používají český znakový jazyk, je v Česku zhruba patnáct tisíc. Videoprohlídka usnadní návštěvníkům problémy se čtením psaného textu, který je pro mnohé složitý a nesrozumitelný.

Vila Tugendhat je jednou z nejoblíbenějších brněnských památek a pro svoji jedinečnost je vedená na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe vyrostlo v Brně mezi lety 1929 a 1930 pro, tehdy novomanžele, Tugendhatovi. Třípatrový objekt později fungoval jako zdravotnické zařízení, národní kulturní památkou se stal roku 1963.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Archiv Brněnská Drbna

Štítky vila tugendhat, architektura, neslyšící, tichý svět

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Praot Kráťa

Důsledek přivlastnění si slova neslyšet.
Oni píší o 15 000 lidech z 500 000. Napadne to neznalé problematiky? Už jsem se setkal několikrát s tím, že když jsem někde řekl (mluvím normálně), že neslyším a komunikuji česky, tak mi sháněli tlumočníka a nechtěli mi sdělení napsat. Takto k tomu mystifikuje Tichý svět, aby to vypadalo, že se to týká všech lidí, kteří neslyší.

neděle, 16. ledna 2022, 10:39

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.