Odolnost vůči suchu, kůrovci a klimatickým změnám. To vše se snaží zajistit lesníci brněnské Mendelovy univerzity, kteří navracejí do lesů na sever od Brna dříve typický druh porostu. Nové plochy neporostou ze semen, ale z pařezů pokácených stromů.
Adaptační opatření, která zajistí odolnost lesů, aplikují lesníci v lokalitě mezi Kociánkou a Lesnou. Využijí při tom výmladnou schopnost dřevin, díky které pařezy obráží novými výhony. „Kácením nestabilních porostů s převahou borovic vzniknou půlhektarové bloky s ochrannými pásy, kde po odstranění stávajícího podrostu na nízko seříznutých pařízcích očekáváme bohatou výmladnost. Pro zvýšení estetické i produkční funkce lesa budou na plochách roztroušeně ponechány perspektivní dospělé stromy," vysvětlil vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky Školní lesní podnik Křtiny Lumír Dobrovolný.
Holé plochy by měly být dvou let pokryty novou generací stromů podobných té, která se poblíž sídliště Lesná již nachází. Výmladky profitují z kořenové soustavy svých rodičů, a tudíž netrpí suchem. Následná generace smíšených porostů s menším počtem stromů, velkými korunami a hustým podrostem bude stabilnější a odolnější.
Výmladkové lesy, jež byly v České republice ještě v minulém století běžné, mají jinou strukturu než porost, na který jsou lidé zvyklí nyní. „Porosty sice budou méně přehledné a hůře průchozí, zato ale budou celkově pestřejší a hlavně budou vůbec existovat," vysvětlil důvod opatření Dobrovolný.
Tento model hospodaření začali lesníci Mendelovy univerzity již dříve cíleně uplatňovat na prvních sedmi hektarech, nyní přibudou další tři. Jde o nejjižnější a zároveň suchem nejpostiženější části vranovského polesí, ve které převažují borovice. Situaci v lese odborníci průběžně sledují. „Z jejich zjištění vyplývá, že výmladkový les lépe odolává stresu suchem než klasický les vysoký. Lépe plní i protierozní funkci," popsal mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána. Odborníci našli v obnoveném typu lesa také desítky druhů klasifikovaných v Červeném seznamu ohrožených bezobratlých druhů ČR.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.