neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Jaderné víno. V Dukovanech startuje historicky první vinobraní

Jaderná elektrárna chystá historicky první vinobraní. Úroda pochází přímo z tamního vinohradu, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží. Počet vysázených hlav vinné révy činí 2040, což symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků.

Akce se uskuteční příští pátek, kdy na návštěvníky čeká nejen ochutnávka vína a burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu.

První sklizeň hroznů je významný milník každého vinohradu. Takzvané panenské víno jsme očekávali s pokorou a je pro nás symbolickou odměnou nejen za těžkou práci, která je s výsadbou nového vinohradu a péčí o něj pevně spjata, ale taky za tři desítky let bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Historicky první výsadbu jaderného vinohradu uskutečnili energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. „Produkty jaderné vinice nejsou prodejné, a bude je možné za pár měsíců ochutnat pouze při prezentačních příležitostech. Atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy od malíře Zdeňka 'Kučise' Kučery,“ dodal mluvčí jaderné elektrárny v Dukovanech Jiří Bezděk.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jaderná elektrárna Dukovany

Štítky Dukovany, Elektrárna, Jádro, Víno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.