středa 1. prosince 2021 Iva

V Brně vyhlásili nejlepší medy České republiky

Čtyři nejlepší medy z České republiky pro letošní rok vyhlásili pořadatelé soutěže Med roku na Národní výstavě medu v Brně. Letošní účast v soutěži byla asi o třetinu nižší než obvykle, řekl pořadatel soutěže Radomír Hykl.

Včelaři letos přihlásili 116 vzorků, obvykle to bývá 150 až 160 medů. Zcela to odpovídá poklesu vyrobeného medu v České republice, produkce také klesla asi o třetinu,“ uvedl Hykl.

V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy. „Každá z kategorií má specifické vlastnosti a hodnotit absolutního vítěze není podle nás úplně spravedlivé, proto jsme vyhlásili nejlepší med v každé z kategorií,“ vysvětlil Radomír Hykl.

Soutěžní vzorky prošly chemicko-fyzikálním rozborem v laboratoři i hodnocením odborné poroty, která posuzovala senzorické vlastnosti medu - tedy vzhled, vůni, konzistenci, chuť a celkový dojem. „Školení degustátoři musí mít senzorické zkoušky z některé potravinářské školy, které prokazují, že má odpovídající čich a chuť. Degustátory potom dál vzděláváme i prověřujeme a to i při samotném hodnocení. Anonymně například dostane vzorek stejného medu opakovaně a posuzujeme, jak je konzistentní při hodnocení,“ popsal Hykl.

Nejlepší med v kategorii jednodruhových květových medů má Roman Mazánek, v kategorii vícedruhových květových medů zvítězil med od Michala Platila, mezi medovicovými medy med od Dany Hermanové a mezi pastovými medy ten od Radomila Rubeše.

Cílem soutěže Med roku, který pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů, je přivést lidi k tomu, aby si našli vlastního včelaře, od kterého budou kvalitní med nakupovat. Národní výstava medu je proto bezplatně otevřená všem, k ochutnání je na ní 116 soutěžních vzorků, zároveň je na ní možné koupit med, kosmetiku, medovinu i svíčky z včelího vosku. Lidé také mohou absolvovat řízenou degustaci pod vedením zkušeného degustátora. Mezi soutěžními vzorky k ochutnání je mimo jiné i med předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jitka Koudelová

Štítky Brno, Med, Vyhlášení, Soutěž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.