čtvrtek 21. října 2021 Brigita

ENERGIE A CIVILIZACE – unikátní venkovní výstava, která ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie

PR článek

Udržitelná budoucnost – téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem ENERGIE A CIVILIZACE. Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. Výstava potrvá do 17. října 2021. K vidění bude zdarma.

Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit budoucnost. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti.

Co svět stojí světem, otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Dostatek zdrojů je limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i technologií. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává globální a může významně narušit geopolitický poměr sil. Stejně tak pokud chceme dosahovat stále vyšší úrovně naší společnosti, musí být starostí každého z nás otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.

Energie a civilizace v Brně na poutavých snímcích českých i zahraničních autorů

Město Brno postupně mění své energetické zdroje, aby bylo ekologičtější. V roce 2027 například dokončí Teplárny Brno svůj nejrozsáhlejší investiční projekt přestavby tak, aby maximálně snížily tepelné ztráty v distribuční soustavě a výměníkových stanicích. Dokončená konverze parovodu bude mít stejný efekt, jako by z města zmizelo deset tisíc aut. Pozitivní je také postupná výměna veřejného osvětlení na LED technologii.

Země byla lidem svěřena do péče, aby se o ni starali a v dobrém stavu ji zase předali svým dětem. Ale ne vždy dokázali lidé předat zemi v lepším stavu, než ji sami zdědili. Teď už ale příroda nepočká, musíme co nejdříve najít způsoby výroby energie, které lidem udrží životní úroveň a zároveň nebudou ničit naši planetu. V Brně proto chceme vybudovat virtuální solární elektrárnu, do které se bude moci připojit každý, kdo vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů. Město Brno chce přispět vlastními 120 střechami. Díky virtuální elektrárně dokážeme zajistit, aby se výroba energie z obnovitelných zdrojů Brňanům skutečně vyplatila,“ říká Mgr. Petr Hladík, 1. náměstek primátorky statutárního města Brna. Více o výstavě se dozvíte na ZDE.

Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Divák si prohlédne panely věnované geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Expozice se dotýká i tak aktuálních témat, jako jsou jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledky těžby, jako je devastace přírody a významných ekosystémů. Upozorňuje na nově nastupující zdroje „zelené“ energie, nebo fenomén, kterým je skutečnost, že naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu, na což naléhavě upozorňuje Miroslav Bárta. 

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Brno, Energie, Výstava, Energie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.