Příznivější počasí v posledních letech nahrává lesníkům, kteří se snaží o obnovu lesů. Počet případu kůrovce, což způsobilo' před dvěma lety pravidelně způsobovalo kalamitu, se letos snížil o polovinu. Odborníci se teď snaží lesům pomoci těžbou poškozených stromů ale také sázením nových.
Současné počasí českým lesům svědčí, díky čemu se lépe zotavují. Pomáhá zejména více dešťů a nižší teploty, díky čemuž se v posledních dvou letech podařilo škodlivého brouka, známého jako kůrovce, z lesů vyhnat. Ze čtyř generací se letos v českých lesích vylíhly jenom dvě. Kalamitu přemnožení kůrovce z posledních několika roků si však stromy budou pamatovat ještě dlouho. Brněnští oborníci tvrdí, že pro kvalitu lesů ale i bezpečnost lidí, je teď důležitá zejména těžba poznamenaných stromků a také výsadba nových. V uplynulém roce se jim podařilo vysadit až 350 tisíc sazenic.
Navzdory tomu, že doménou působení kůrovce jsou jehličnany, listnaté stromy v posledních letech trpěly také. Zotavovat po značném poškození se budou potřebovat zejména dospělé dřeviny. Poškozené pak lesníci budou z lesa vyvážet. „Poznamenány suchem jsou také listnáče, které je třeba odtěžit i kvůli bezpečnosti návštěvníků lesů. Postupně však již najíždíme do klasických především výchovných, těžeb, které jsme kvůli kůrovci museli odsunout, ale pro budoucí stabilitu i kvalitu lesa je jejich provedení nyní rozhodující," uvedl Lumír Dobrovolný vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky Školního lesního podniku (ŠLP) Masarykův les Křtiny, který spadá pod brněnskou Mendelovu univerzitu.
Kalamita kůrovců si vyžádala oběti, které se teď lesníci snaží napravit. Během jara se jim povedlo vysadit celkem 350 tisíc sazenic. „Les však roste třeba stovku let a byli bychom špatní hospodáři, kdybychom se teď chlácholili, že je vše v normálu. Aktivně reagujeme na klimatické modely a vědecké studie, ukazující na bohužel nepříznivý vývoj v budoucnu. V rámci naší provozní koncepce, zaměřené na pěstování druhově i věkově pestrých lesů, provádíme hospodářská opatření adaptující lesy na očekávané klimatické výkyvy," řekl Dobrovolný.
Malý brouk živící se kůrou zejména smrků svým apetitem přispěl ke změně prakticky v celém českém lesnictví. Tradiční smrkové kultury, jež byly napadené nejvíc, nahradí stromy v takřka rodinném uspořádání. V lesích tak v budoucnu budou lidé moci spatřit stromy ve všech věkových fázích, od nejmladších až po ty nejstarší. „V minulém roce byla unikátně silná semenná úroda dubu zimního, čehož chceme v obnově lesů přirozeným zmlazením náležitě využít. Chystáme se také na podzimní zalesnění a pokračovat tak v zakládání pestrých lesů," dodal Dobrovolný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.