Vědci z Brna se podílejí na obsahu aplikace, která napomůže rozvoji lázeňství

Autoři | Foto MENDELU

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) se podílejí na středoevropském výzkumu, který se zaměřuje na rozvoj lázeňství. Dojde na vytvoření speciálního interaktivního nástroje s uloženými daty o jednotlivých lázeňských lokalitách, který ukáže, s jakými náklady a problémy je třeba počítat.

Cílem vědců, kteří se zabývají rozvojem lázeňství, je zlepšení ochrany minerálních vod, ovzduší, rašelinišť a přírody v lázeňských lokalitách. Do projektu se zapojilo celkem deset lázeňských regionů z Česka, Chorvatska, Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie i Slovinska. Zapojily se také různorodé instituce od rozvojových agentur až po obce a města.

V různých evropských zemích vnímá veřejnost lázeňství odlišným způsobem. Zatímco u nás se k lázním pojí i promenády a rozsáhlé relaxační parky, například v Maďarsku se mnohem více soustředí na samotné procedury. Právě výměna takových zkušeností mezi regiony napomůže například k vytvoření speciálního mezinárodního interaktivního nástroje využitelného při managementu léčivých zdrojů. 

„Do systému se již při plánování rozšíření kapacit lázní vloží data o dané lokalitě, a to od vydatnosti pramenů léčivých minerálních vod, až po ubytovací kapacitu budoucího zařízení. Aplikace pak chytře poukáže i na další náklady, s nimiž je nutné počítat, a to v souvislosti s celkovou infrastrukturou. Jinými slovy se díky ní předejde tomu, aby se dodatečně a komplikovaně za provozu musely řešit nečekané potíže," uvedl Pavel Ptáček z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU.

V každé ze zemí odborníci analyzují stav lázeňství v jednom z modelových území. V Česku je to oblast Jeseníků, kde se nacházejí lázně Karlova Studánka, Bludov a Velké Losiny.  „Česko má v této oblasti co nabídnout. Jeho silnou stránkou je to, že má dobře nastavený systém vzájemně provázaných opatření v souvislosti s rozvojem lázeňství i ochranou minerálních vod. Ty jsou velmi dobře chráněny před poškozením či zničením. Na druhé straně musíme v některých oblastech sami na sobě ještě zapracovat," dodal Ptáček.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky lázně, evropa, Česko, rozvoj, aplikace, Mendelova univerzita v Brně, Brno, minerální voda, Maďarsko, Itálie, Polsko, Rakousko, Chorvatsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.