sobota 24. července 2021 Kristýna

V brněnské zoo vykoukla na svět levhartí dvojčata

V brněnské zoo se narodila dvě mláďata ohroženého levharta cejlonského. Samice Nayana porodila dvojčata, jejichž příchod na svět zaznamenala kamera, v pondělí a od té doby se o ně vzorně stará.

Levharti cejlonští se vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jich zde zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený. Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na jinak žlutohnědé srsti. Samice jsou výrazně drobnější než samci, u kterých pak může váha dosahovat i 65 kilogramů. Jejich doménou je zejména pohyb ve větvích stromů. Samice jsou březí asi tři měsíce a obvykle rodí dvě mláďata.

Brněnskou zoo čekala tento týden dvojnásobná radost v podobě nově narozených levhartích dvojčat. Porod dvou mláďat levharta cejlonského se odehrál v pondělí ráno a celý průběh zachytila kamera. Pyšnými rodiči jsou Nayana a Daan. 

„Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a harmonizující pár. Mláďat tohoto poddruhu levharta se v zoologických zahradách nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při prvním odchovu v roce 2017,” řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Nayana se o mláďata od první chvíle vzorně stará, i přesto je ale podle odborníků prvních čtrnáct dní odchovu kritických. Je důležité sledovat každou změnu a pozorovat kojení. „Ale s ohledem na to, že je to Nayanin druhý porod, věříme, že vše dopadne dobře a samice se mláďaty během léta pochlubí i návštěvníků,“ vysvětlila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová. Pohlaví novorozeňat zatím známé není, chovatelé do průběhu odchovu totiž první měsíc nezasahují. 

Samec Daan se narodil roku 2011 v zoo v nizozemském Arnhemu a Nayana téhož roku v bratislavské zoo. Sameček a samička, které se jim podařilo odchovat před čtyřmi lety, odešli do Zoo Ostrava a Zoo Jihlava.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Brno | Zdroj Zoo Brno

Štítky zoo, brno, levhart, dvojčata, porod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.