pátek 20. května 2022 Zbyšek

Brňanům kříží cestu Asteroid, objevil se v centru města

V centru Brna dnes vyrostla stříbrná socha Asteroid. Putovní instalaci, která už z dálky připomíná vesmírné těleso, má na svědomí sochař Michal Gabriel, jenž se při své práci inspiroval krásou kosmických balvanů a planetek.

Cestu brněnskou ulicí Kobližná dnes chodcům bez varování zkřížila socha Asteroid. Autorem blyštivého předmětu, který se stal součástí Galerie Šilingrák, je český sochař a výtvarník Michal Gabriel. Socha by měla brněnské centrum zkrášlovat minimálně čtyři měsíce.

„Když se nám autor díla s tímto zajímavým konceptem ozval, věděli jsme, že chceme být součástí. Asteroid už byl dříve vystavený například v Olomouci nebo Praze a předem se o jeho přítomnosti nedává vědět,“ vysvětlil princip ředitel Kávéesky, která se o umístění sochy zasloužila, Tomáš Pavčík.

Díky své schopnosti odrážet světlo vzbuzuje socha zájem veřejnosti. Připomíná totiž zhmotněný hologram. Autor se při jejím návrhu inspiroval vesmírnými tělesy, jež se vzájemnými střety tvarují. Samotnou instalaci vytvořily nástroje digitálního sochařství, které pracují s centimetrovými vrstvami tlustého plechu a laserem.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Michal Šťastný

Štítky asteroid, instalace, umění, socha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Totek

Vcucni mě....To je ten šutr z Létajícího Čestmíra :-)

pátek, 21. května 2021, 09:32

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.