čtvrtek 13. května 2021 Servác

Noční Brno potmě. Zhasnuté osvětlení odhalí světelný smog

, aktualizováno 10. dubna 2021, 14:18

Osvětlení v brněnských ulicích v noci z pátka na sobotu na několik hodin zhaslo. Cílem akce je zjistit informace o množství světelného smogu.

Do tmy se Brno ponořilo krátce před jednou hodinou ranní. Po dobu tří hodin pak nad zhasnutými ulicemi kroužilo letadlo a pořizovalo letecké snímky. Ty se využijí k zjišťování informací o světelném smogu, který je problémem velkých měst. 

Do akce se zapojili odborníci na světelnou techniku i hvězdáři, zkoumat se bude podíl soukromých objektů na světelném znečištění. Veřejné osvětlení, které během noci zhaslo, má na smogu podle odhadů asi třetinový podíl.

„Problémem je především přesvícení a modré spektrum světla u jiných světelných zdrojů, než kterým svítí městská společnost Technické sítě Brno. Toto přesvícení má negativní dopad na volně žijící živočichy a životní prostředí,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Náklady za letecké fotografování vyšly na 147 tisíc korun bez DPH. Výsledky průzkumu může město v budoucnosti využít pro regulaci užívání světelných prvků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Pavel Gabzdyl

Štítky osvětlení, tma, brno, smog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.