Na palouku U jezírka mezi Soběšicemi a Blanskem vyroste více než stovka nových stromů. Jedná se o exotické druhy dřevin. Jde o lísku tureckou a kaštanovník setý. V severní části moravské metropole je tam zasadili odborníci z brněnské Mendelovy univerzity (MENDELU) a ekologické organizace Lipka.
Celkem sedm set nových stromů exotických sazenic má přispět ke zlepšení klimatu. Líska turecká a kaštanovník setý jsou dřeviny, které se vyznačují dobrou kvalitou dřeva, slibnou produkcí a rezistencí vůči suchu. U kaštanovníku je také výhodou možné využití jedlých plodů.
„Změněné přírodní podmínky vlivem klimatické změny dávají příležitost k uplatnění i suchu odolným listnáčům. V minulých letech již proběhly výsadby jižních druhů dubu," uvedl vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky ve Školním lesním podniku Křtiny Lumír Dobrovolný. Dodal, že na podzim na stejné místo ještě přidají cedry a sekvojovce.
Lesy MENDELU severně od Brna mají rozlohu přes deset tisíc hektarů. Jsou proslulé svojí nadprůměrnou druhovou pestrostí, kromě domácích druhů je tu i řada cizokrajných dřevin. Některé cizokrajné druhy se osvědčily natolik, že je lze považovat za zdomácnělé.
„Typickým příkladem zdomácnělé a běžně využívané dřeviny je severoamerická douglaska tisolistá. Ta je v porovnání s domácími druhy jehličnanů odolnější vůči suchu i kůrovci a dosahuje vyšší produkce," řekl Dobrovolný. Aktuálně ale v lesích převažují listnaté dřeviny se zastoupením kolem 65 procent a jejich podíl v posledních letech roste.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.