Fakultní nemocnice Brno (FN) dostane várku nového léku REGN-CoV-2, který je vhodný pro pacienty s mírným a středně těžkým průběhem onemocnění covid-19. Lék od americké společnosti navíc bohunická nemonice jako jedna ze dvou v Česku bude rozesílat i dalším zdravotnickým střediskům.
Lék je vhodný pro pacienty starší dvanácti let, kteří se ještě neléčili s covidem v nemocnici. Do rizikové skupiny spadají rovněž lidé, jejichž zdravotní stav komplikují i další rizikové faktory. Jedná se například o pacienty trpící cukrovkou, vysokým stupněm obezity nebo o lidi, kteří podstoupili transplantaci orgánu či kostní dřeně. Nemocnice očekává dodávku medikamentu v nejbližších dnech.
Protilátky by se měly do nemocného těla dostat nejpozději sedm dní od začátků obtíží a nejpozději tři dny od pozitivního testu na covid-19. „Nový monoklonální koktejl protilátek dává naději v léčbě covidu-19 vysoce rizikovým skupinám pouze v případě, že se k informacím dostanou pacienti včas a informují svého lékaře o brzkém zjištění nákazy,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.
Bohunická nemocnice bude lék od americké firmy Regeneron podávat pacientům ambulantně na Klinice infekčních chorob. Protilátkový koktejl podají zdravotníci lidem ve formě infuzí. Kapání infuze trvá asi hodinu, další hodinu musí na místě nemocný počkat, teprve poté zamíří domů.
Protilátka REGN-CoV-2 od americké firmy Regeneron dostala rovněž zelenou ministerstva zdravotnictví, které povolilo její distribuci. Oprávnění k distribuci získala jen dvě místa v Česku. Jedním z nich je přažská nemocnice Motol a právě bohunické zdravotické zařízení, které je největší svého druhu Moravě.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám