Nová opatření přinesou další chaos, bouří se studenti i pedagogové proti povinné zdravotní službě

Autoři | Foto Muni.cz

Včera vláda ČR vyhlásila pracovní povinnost pro všechny studenty ze zdravotnických oborů. Podle Masarykovy univerzity v Brně je tento krok špatným směrem a přinese víc škody než užitku. Univerzita se obává, že nově vyhlášená povinnost může narušit výuku a mít negativní dopady na celou společnost. Studenti totiž nebudou mít čas na běžnou výuku.

Vláda České republiky včera vyhlásila povinnou pracovní službu pro všechny studenty lékařských, nelékařských (čtvrté a páté ročníky) a dalších zdravotnických magisterských programů včetně jednooborového studia psychologie (ne však posledních ročníků). Ke kroku se univerzita nestaví kladně, považuje ho za nesystémový a chaotický. K vyhlášení se vyjádřila také Asociace děkanů lékařských fakult ČR, která tvrdí, že už třetí kolo pracovní povinnosti ohrozí kvalitu výuky a může mít negativní dopad na celou společnost. 

Vysokoškolští studenti jsou už rok bez běžné výuky, kterou vystřídala výuka distanční, a stále neví, kdy se do školy vrátí. Ostatní evropské univerzity postupně otevírají, čeští studenti ale mají v době začátku jarního semestru znova nastoupit do nemocnic. 

Nejdříve povolejte specialisty, říká rektor MUNI

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš zastává názor, že nejdřiv je nutné k povinné službě povolat ambulantní specialisty. „O tom už jsem mluvil na podzim loňského roku. Naši studenti a mnozí další pomáhají již několik měsíců na bázi dobrovolnosti a vedle toho se po večerech snaží studovat. A teď jim vláda namísto zlepšení jejich podmínek ještě situaci dále zhorší,“ říká rektor Bareš.

Proti jsou i studenti

Povinnost nastoupit do nemocnic může ohrozit nejen zdraví studentů, ale i celé akademické obce. Masarykova univerzita se obrátila přímo na Ministerstvo zdravotnictví a už dlouhodobě požaduje povinné očkování i pro pedagogy vysokých škol, doteď se k očkování mohou registrovat pouze učitelé základních a středních škol. .

Pokračující chybové řízení této krizové situace nelze řešit dalším ohrožováním studia a především i životů mladých lidí. Vysoké školy už rok jedou jen ve velmi omezeném režimu, zajistit kvalitní výuku stojí obrovské úsilí a vděk ze strany státu je v nedohlednu. Tímto před sebou valíme kuličku daleko větších strukturálních problémů, stát však za tento horizont prostě nevidí. Nechce vidět. Věda, výzkum a vzdělávání jsou motorem a páteří každé zdravé společnosti,“ napsal před jednáním vlády předseda Studentské komory Akademického senátu MU Jiří Němec.

U nás je to však to poslední, na co se myslí. Důkazem budiž právě opětovné povolávání studujících, jejich nekoncepční přerozdělování, mnohdy naprosto neodpovídající práce, která jim byla přidělena či podzimní kauza s daněním odměn pro povolané studentky a studenty. Toto nelze mlčky přehlížet a jsem rád, že máme s vedením Masarykovy univerzity na věc téměř shodný názor. Stejně jako s Asociací děkanů lékařských fakult, jejíž vyjádření plně podporuji,“ dodal.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Studenti, muni, povinnost, služba, zdravotníci, Česko, Masarykova univerzita, vláda, Martin Bareš, Jiří Němec, Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.