sobota 24. července 2021 Kristýna

ANKETA: V pondělí začíná Suchej únor. Akce má omezit nadměrné pití alkoholu

V České republice v pondělí odstartuje devátý ročník akce Suchej únor. Ta má pomoct s nadměrnou konzumací alkoholu. Organizátoři proto vyzývají, aby alespoň měsíc lidé vydrželi bez alkoholu. Každoročně se do akce zapojuje mezi pěti až deseti procenty dospělých.

Průměrný Čech vypije za rok 14,5 litrů čistého lihu. Víc zvládnou pouze v Litvě a Moldavsku. Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes milion lidí, to je zhruba každý 7 člověk.

Kampaň Suchej únor se inspirovala v zahraničí, některé země mají ale i leden. Zájemci, kteří se chtějí do akce zapojit organizovaně, se mohou zaregistrovat na webu www.suchejunor.cz. Na internetových stránkách je i test, který pomůže zjistit, jak na tom člověk s pitím je. K dispozici jsou tam také kontakty na odborníky.

Česko patří na pomyslné vrchní příčky žebříčku ve spotřebě alkoholu. Rizikově u nás pije alkohol zhruba milion Čechů. Náklady spojené s následky převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak trestné činy, dopravní nehody nebo sníženou produktivitu práce.

Za škodlivé pití alkoholu se všeobecně považuje konzumace 40 až 60 gramů alkoholu u mužů. V přepočtu na piva to dělá dva až tři kousky denně. U žen je to o něco méně, škodlivá je spotřeba mezi 20 až 40 gramy. To je zhruba pět decilitrů vína. Doslova rizikové pití pak představuje u mužů přes 60 gramů alkoholu a u žen přes 40, tedy u mužů více než tři a u žen více než dvě sklenice.

Držíme se na vrcholu žebříčku

Podle údajů Českého statistického úřadu vypil v roce 2019 každý Čech 173,5 litrů alkoholických nápojů. Z toho jde o 146 litrů piva. Vede se i statistika, která monitoruje spotřebu vína. Ta byla ve stejném roce na hranici 20 litrů na osobu. Posledních deset let jsou údaje velice podobné, spotřeba neklesá ani výrazně nestoupá.

Na pomyslném vrcholu v konzumaci alkoholu byla Česká republika v roce 2005. Každý z nás v tomto roce vypil 188 litrů alkoholických nápojů za rok. To odpovídá zhruba půl litru denně.

Budete držet Suchej únor?

Celkem hlasovalo257 čtenářů

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Suchej únor, akce, únor, alkohol, ČR, žebříček, výzva, pivo, víno, líh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.