sobota 8. května 2021 Statní svátek

Smutný konec jedné éry. Brněnský okruh chce za MotoGP desítky milionů, Spolek půjde nejspíš do insolvence

Spolek města a kraje pořádající motocyklovou Grand Prix České republiky v Brně by měl jít do insolvence. Radní Brna to navrhují schválit lednovému zastupitelstvu, oznámila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Spolek má nevypořádané závazky směrem k promotérské společnosti Dorna, ale i k vlastníkovi okruhu Automotodromu nebo k držitelům nevyužitých lístků. Podle města má spolek peníze na úhradu Dorně a na vrácení peněz za vstupenky. Automotodromu nabízí vyrovnání pět a půl milionu, ten žádá více než pětkrát tolik.

„Pokud bude Automotodrom Brno trvat na svých sporných požadavcích, tedy na úhradě neobjednaných oprav a nájemného za závod, který se nepojede, nemůže spolek vypořádat všechny závazky. Čas na dohodu je do 18. ledna. Jestliže k ní nedojde, zastupitelstvo projedná doporučení rady o podání návrhu na insolvenční řízení," uvedlo město v prohlášení.

Dvacet pět a podíl vs. pět

Podle města požaduje Automotodrom 22 milionů za opravy okruhu z předešlých let a 27 milionů za využití okruhu v letošním roce, v součtu tedy 49 milionů korun bez DPH. Po jednáních podle města Automotodrom snížil požadavky na 25 milionů bez DPH a převod pětiprocentního podílu společnosti Automotodrom, které vlastní Brno. Odhadovaná hodnota je asi 12 milionů. Spolek jako vypořádání smlouvy nabízel 5,5 milionu, což podle města Automotodrom.

Neberte si nás jako rukojmí proti držitelům vstupenek, hněvá se Automotodrom

S vyjádřením a komunikací města s veřejností hrubě nesouhlasí vedení Automotodromu. „Společnost Automotodrom Brno vyzývá zástupce Spolku pro GP ČR Brno, aby svými mediálními výroky přestali poškozovat dobré jméno společnosti Automotodromu Brno a nezbavovali se vlastní odpovědnosti za zrušení Grand Prix České republiky 2021 a všech důsledků, které z tohoto aktu plynou," vyzval mluvčí společnosti Petr Boháč.

Výroky zástupců Spolku pro GP považuje okruh za nekorektní. „Důrazně žádáme, aby společnost Automotodrom Brno nebyla brána jako rukojmí ve vztahu k držitelům vstupenek, kteří oprávněně očekávají vrácení peněz, stejně jako k ostatním věřitelům," dodal Boháč. 

Podle něj má Automotodrom se Spolkem stále platné smlouvy. „Žijeme v právním státě a očekáváme korektní jednání ve vztahu k smluvnímu vypořádání. Odmítáme pokus Spolku pro GP ČR Brno přenést odpovědnost za nezvládnuté manažerské řízení situace na Automotodrom Brno," prohlásil Boháč. V případě, že půjde Spolek do insolvence, vyčká Masarykův okruh na rozhodnutí soudu nebo insolvenčního správce, dodal.

Velká cena se v Brně letos nepojede, nejsou peníze na opravu trati

Závody se letos nepojedou, přestože na jejich pořádání měl spolek smlouvu. Důvodem je oprava dráhy odhadem za 100 milionů korun, kterou požadovala Dorna. Město ani kraj na to ale nemají peníze s ohledem na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Spolek není schopný dostát závazkům vůči všem věřitelům. V insolvenci by nejspíš platil jen část závazků.

Spolek vloni uspořádal závod mistrovství světa silničních motocyklů popáté. Smlouvu měl na pět ročníků, ale v srpnu se kvůli koronaviru jelo bez diváků, proto Dorna snížila poplatek z více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun) s tím, že se pojede i letos a s diváky za částku šest milionů eur (162 milionů korun). Po minulém ročníku ale také požadovala opravu dráhy, na niž si stěžovali jezdci. Rekonstrukce by odhadem stála 100 milionů korun.

Vstupenky za třicet milionů korun a milion eur Dorně

Zástupcům města a kraje se také nelíbilo, že chce Dorna od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na zisk licence na dvojnásobek, tedy na devět milionů eur (243 milionů korun), což by podle nich nebylo v silách města ani kraje. Obě zastupitelstva proto schválila usnesení, že se letos v Brně závody neuskuteční.

Dorna mezitím pořadatelům oznámila, že nebude chtít poplatek za příští ročník. Spolku tak zbývá kromě Automotodromu vypořádat závazek za loňské závody směrem k Dorně ve výši jeden milion eur a řešit musí i prodané a nevyužité lístky asi za 30 milionů korun.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook / Brno Circuit

Štítky spolek pro motogp, insolvence, motogp, konec, radní, brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Kudera

At to zaplati Abraham ze sve kapsy

pátek, 15. ledna 2021, 09:34

Miloslav Misot

tak vyčuraní vlastníci chtějí dojit Brno i nadále....

čtvrtek, 14. ledna 2021, 21:29

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.