pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Nejmladší a nejstarší společně. Brno otevře unikátní bytový dům pro seniory, jeho součástí je mateřská školka

Dům, který kombinuje bydlení pro seniory a školku, dnes začali kolaudovat v brněnské městské části Bohunice. Hned, jak kolaudace skončí, se do 12 bytů začnou stěhovat senioři, kteří požádali o zapojení do programu seniorského bydlení, uvedl náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD). Budovu postavilo město za 80 milionů korun.

„V budově je 12 seniorských bytů, které budou fungovat v režimu domu s pečovatelskou službou, a čtyři bezbariérové byty pro tělesně postižené a prostory pro školku. Školku bude provozovat městská část Bohunice, s jejím otevřením počítá na začátku příštího školního roku," uvedl Oliva.

Byty pro seniory bude magistrát nabízet podle pořadníku lidem, kteří se přihlásili do programu seniorského bydlení. Na seznamu je asi 800 lidí. Na seznam jsou zařazení lidé na základě komplexu kritérií. Za každou hodnocenou položku dostali přidělené body. Rozhodující byl věk, zdravotní stav, rodinná situace a další okolnosti.

Je důležité, aby místní senioři měli rádi děti

„Budeme postupovat podle pořadí v pořadníku, nejprve ale budeme u zájemců zjišťovat, zda jim blízkost školky nebude vadit. Je důležité, aby obyvatelé bytů měli rádi děti a byli srozuměni s tím, že v domě bude přes den rušno. Podobný koncept, kdy senioři žijí v sousedství zařízení pro děti, je běžný například ve Švýcarsku," dodal náměstek primátorky. V Brně jde o první takový projekt.

Byty pro seniory mají dispozice 1+1 nebo 2+kk a město je bude pronajímat za regulovaný nájem ve výši 90 korun za čtvereční metr. Pokud budou mít obyvatelé zájem, mohou využívat pečovatelskou službu.

Stavba školky a seniorského bydlení začala před rokem. Nestavělo se úplně "na zelené louce", jde o kompletní přestavbu a dostavbu původní sídlištní školky, ze které ale zůstaly pouze obvodové zdi. Investorem stavby bylo Brno.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky brno, bohunice, domov pro seniory, mateřská škola, byty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jana Oberreiterová

Nevím, zda se můj komentář dostane až na Město Brno, ale je to skvělý projekt a moc chválím..!jen tak dál..úplně si dovedu představit moji babičku, která děti miluje, jak by tam ožila:-)

čtvrtek, 14. ledna 2021, 08:56

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.