Počasí dnes14 °C, zítra14 °C
Neděle 3. března 2024  |  Svátek má Kamil
Bez reklam

V Moravském krasu po letech opět řádí rádoby patriotský vandal. Přelepuje cedule moravskou orlicí

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se po třech letech znovu potýká s přelepováním malých státních znaků na cedulích moravskými orlicemi. V poslední době zaznamenala čtyři takto poničené cedule, uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

„Vandal zničil zatím čtyři cedule, dvě v přírodní rezervaci Čihadlo u Babic a dvě v přírodní rezervaci U Výpustku u Křtin. Škoda se bude vyčíslovat a případ spěje k podání trestního oznámení," uvedl Tůma. Strážci musí takto poničené cedule vyměňovat.

S přelepováním českých lvů na malém státním znaku se správa potýkala už v roce 2016, stalo se tak asi u 15 cedulí. V roce 2017 se situace opakovala, šlo asi o dvě desítky poničených cedulí se škodou zhruba 25.000 korun. Případu se věnovala policie, pachatele ale tehdy nenašla a případ odložila.

Vandal poškozoval cedule po celém Moravském krasu už v přechozích letech, foto: CHKO Moravský kras

„Tento podivínský vandal si opět asi potřebuje něco dokazovat. Jinak si tuto nesmyslnou činnost strážci neumí vysvětlit. Bílí lvi na cedulích jsou přestříkáni černou barvou a na střed cedule umisťuje Moravista podpis - malou samolepku se znakem Moravy," uvedl Tůma. Doplnil, že vandal se pohybuje na motorce po lesních cestách.

Vandal poškozoval cedule po celém Moravském krasu už v přechozích letech, foto: CHKO Moravský kras

Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být označeny ze zákona. Malý státní znak se symbolem lva se používá při označení například přírodních rezervací nebo přírodních památek či památných stromů. Větší celky, například národní parky či chráněné krajinné oblasti, označuje velký státní znak. Na něm jsou kromě lvů moravská i slezská orlice.

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Antonín Tůma / stráž přírody CHKO Moravský kras

Štítky chko moravský kras, cedule, vandal, ničení, moravská orlice, Moravský kras, chráněná krajinná oblast, Antonín Tůma, přírodní rezervace, Český lev

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Kolářský

Než hledat moravského patriota "vandala", mohla by CHKO MORAVSKÝ kras iniciovat změnu zákona o státních symbolech; zrušit malý státní znak s pouhou dvouocasou "kočkou", protož ten už dávno nepotřebujeme. Oficiální důvod ustavení malého znaku byla obtížnost zhotovení miniatur velkého znaku. Při dnešních technologiích již lze znak se lvem i oběma orlicemi snadno zobrazovat kdykoliv je třeba.

Sobota, 2. ledna 2021, 18:48Odpovědět

V Moravském krasu po letech opět řádí rádoby patriotský vandal. Přelepuje cedule moravskou orlicí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.