Zimní sezóna je v plném proudu a mnozí řidiči při nákupu nových pneumatik netuší, co udělat s těmi starými. Spolek Ukliďme Česko řeší každý rok s dobrovolníky sbírání odpadků a rušení černých skládek, které šoféři v přírodě nebo u silnice vytváří. Za černou skládku hrozí pachateli až 50 tisíc pokuty.
Sběrná místa po celé České republice letos zaznamenala okolo 811 kusů pneumatik, které dohromady vážily téměř 8000 kilo a válely se po přírodě. Nejvíce pneumatik dobrovolníci našli při čištění řeky Ohře, a to hned padesát kusů.
I přesto, že se na černých skládkách stále gumový odpad objevuje, podle organizátora akce Ukliďme Česko Radka Janouška jde o výrazné zlepšení.
“Největší skládky pneumatik se nám podařilo zlikvidovat loni, kdy jsme našli dohromady 18 tisíc kusů. Na mnoha místech Česka jich v té době byly pohozené stovky. Zdá se tedy, že největší černé skládky jsme uklidili, pořád ale nemáme vyhráno,” popisuje situaci. Kromě pneumatik letos uklidili dobrovolníci z přírody celkem 225 tun odpadu. Nejvíce ho sesbírali v okolí Rousínova, celkem 12 tun.
Letos dokonce dobrovolnickou akci, při které lidé po Česku sbírali odpad, podpořil i eshop Pneumatiky.cz, který organizoval tuto akci na jihu Brna. Podle ředitele společnosti by se o použité pneumatiky měli starat právě samotní prodejci.
“O ekologickou likvidaci pneumatik by se měli více starat i samotní prodejci.Ti mají povinnost odebrat až 65 % pneumatik, které v daném roce prodali. A nezáleží přitom na tom, v kterém e-shopu nebo pneuservisu jste pneumatiky koupili," vysvětluje ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. E-shop Pneumatiky.cz je členem systému ELTMA, což je sdružení výrobců a prodejců pneumatik, které se stará o zpětný odběr a ekologickou likvidaci starých plášťů.
Podle Schwangmaiera mnohdy za černými skládkami nestojí jen zlý úmysl, ale spíše neznalost. Mnoho řidičů stále neví, kam staré pneumatiky odevzdat. „Vyhodit je v lese je přitom paradoxně složitější, než je předat pneuservisu k recyklaci třeba při cestě do práce," vysvětluje původ černých skládek.
Na internetu proto vznikla webová stránka Kam s ním?, která lidem radí, kde je nejbližší ze 4929 odběrných míst, kam mohou řidiči staré pneumatiky zadarmo odvážet.
“Recyklaci starých pneumatik ztěžuje jejich záporná hodnota. Jinými slovy: jejich zpracování je dražší, než suroviny, které z nich lze získat. Proto nejčastěji končí ve spalovnách, kde nevyjdou vniveč alespoň díky výborné výhřevnosti. Tuna pneumatik totiž nahradí 1,25 tuny spáleného uhlí,”vysvětluje Janoušek z Ukliďme Česko. I když nejde o nejekologičtější řešení, jsou na tom pneumatiky s emisemi zpravidla o něco lépe než uhlí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.