středa 19. ledna 2022 Doubravka

Od prosince měl stát poprvé prodávat elektronické dálniční známky. Web za 300 milionů však zatím nejede

Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz zatím od rána nefunguje. Ostrý provoz e-shopu se má spustit v průběhu dneška, ještě se ladí některé detaily, řekl ráno Martin Opatrný, mluvčí státní společnosti Cendis, která systém provozuje.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát vybral 5,35 miliardy korun. Elektronické viněty fungují i v některých okolních zemích, například na Slovensku.

Zatím jsme to nepřepnuli do ostrého provozu," uvedl Opatrný. Kdy začne internetový prodej dálničních známek fungovat, zatím neupřesnil, má to být "během dne".

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) nefunguje web za 309 milionů korun pro nákup dálničních známek záměrně. Nikde prý neslibovali, že od začátku prosince poběží naplno. Aktuální "vypnutí" nastalo prý z důvodu bezpečnosti.

„My jsme to od půlnoci spustili, funguje to a jede to. V tuto chvíli se to překlopilo do tohoto režimu, a to proto, že stránky chceme bránit před potenciálním útokem a přetížením, které by mohlo v prvních hodinách hrozit. Není to neobvyklá věc,“ prohlásil na tiskové konferenci Havlíček.

Při návštěvě e-shopu se uživatelům během celého úterního dopoledne ukazovalo oznámení: "Právě pro Vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu".

Řidiči si mohou ode dneška kupovat nové elektronické dálniční známky také na pobočkách pošt a čerpacích stanicích Euro Oil. Známky budou vedené na registrační značku vozidla. Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstává i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou je možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Příprava elektronických dálničních známek stála místo ministra dopravy

Dálniční známky budou kontrolovat policisté či celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, se kterými budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole budou moci využívat i mýtné brány, které zbyly po předchozím mýtném systému.

Přípravy nového systému dálničních známek provázely v počátcích problémy, které stály místo i předchozího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Stát po vlně kritiky zrušil původní soutěže na provozovatele IT systému, který vysoutěžil za 401 milionů korun. Spolu s tím zastavil další návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku i se supervizí zadalo státnímu podniku Cendis. Podle Havlíčka tím a celkovým zjednodušením systému stát proti původním předpokladům ušetřil okolo 500 milionů korun.

V návaznosti na kauzu uspořádaly desítky programátorů takzvaný hackathon, kdy během víkendu dokázaly naprogramovat systém pro nákup a správu elektronických dálničních známek a nabídly jej státu. Ten jejich produkt nevyužil.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky elektronické dálniční známky, web, havlíček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.