pondělí 27. září 2021 Jonáš

Malý brněnský zázrak. Žena s těžkým průběhem koronaviru porodila zdravého chlapečka, vážil pouhých 1600 gramů

Zdravého syna porodila koncem října v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří žena s těžkým průběhem koronavirové nákazy. Lékaři přivedli na svět dítě císařským řezem, matka byla v umělém spánku napojená na plicní ventilaci. Chlapec se narodil zhruba o dva měsíce dřív, vážil 1600 gramů. Nyní už jsou oba spolu v domácí péči, řekl dnes novinářům primář gynekologicko-porodnického oddělení Ivan Huvar.

Jednatřicetiletou ženu s vysokými horečkami a v 30. týdnu těhotenství přijala nemocnice 23. října, poté, co se doma zhoršil její zdravotní stav. Nejdřív ji lékaři umístili na jednotku intenzivní péče. Její stav se ale nelepšil, a tak ji museli napojit na umělou plicní ventilaci.

„Začaly jí selhávat životní funkce, museli jsme se rychle rozhodnout, ale věděli jsme, že odhadovaná hmotnost miminka je kolem 1600 gramů, což pro nás bylo velmi důležité. Žena porodila první den intubace," popsala lékařka z oddělení anesteziologie Lenka Klimešová.

Malý chlapeček už je v péči rodiny

Gynekologové musí u rizikových porodů vždy zvažovat, jak dlouho situaci ještě zvládne organismus matky a kdy už příchod na svět zvládne organismus novorozence.

„V 30. týdnu těhotenství to bylo poměrně složité rozhodování. S tímhle jsme navíc neměli žádné zkušenosti. Dítě bylo po porodu převezeno do fakultní porodnice na Obilním trhu, kde se specializují na novorozence s nízkou porodní hmotností," dodal Huvar.

Chlapeček strávil na Obilním trhu několik dní v inkubátoru. Dařilo se mu dobře, a tak o něj už může pečovat rodina. Ženu lékaři probudili z umělého spánku po 11 dnech. Domů z nemocnice ji propustili tuto středu.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Česká televize Brno

Štítky koronavirus, nemocnice milosrdných bratří, porod, 30. týden

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.