neděle 29. listopadu 2020 Zina

V Pryglu letos skončilo 500 tun odpadu. Spláví zhoršuje kvalitu vody a může být nebezpečné

Odpady ve vodě opět trhají rekordy, po říjnových povodních vytáhli pracovníci povodí Moravy další stovky tun spláví. Práci jim ale komplikuje počasí. Nejvíce splaveného odpadu vytáhli pracovníci z Brněnské přehrady.

Letošní rok nese smutný rekord v množství splaveného odpadu ve vodách. Pomyslné prvenství má opět Brněnská údolní nádrž, do které vysoké průtoky splavily odhadem 200 tun dřevní hmoty a dalšího materiálu. Do uklízení nepořádku ve vodě se Povodí Moravy pustilo na konci minulého týdne a vyplavený popovodňový materiál přidali k dosavadním 300 tunám odpadu.

Největší objem spláví se nacházel u hráze brněnské přehrady, s bagry a další těžkou technikou jsme zasahovali i u areálu dopravního podniku, na Rokli i na Rakovci, tedy především v zátokách, kam splaveniny odnesl vítr,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. 

Kvůli spláví nelze snižovat hladiny na zimní úroveň

V pozdně podzimním období obvykle pracovníci začínají snižovat hladinu v nádrži na zimní úroveň, nízká hladina by ale úklid znemožnila. Voda se proto začne vypouštět až po dokončení úklidu. 

Povodí Moravy odstraňuje nežádoucí materiál z vodních ploch a jezů za pomoci těžké techniky jako jsou bagry a jeřáby. Jimi odebírá odpad z vody a nakládá je na auta, která pak spláví odváží na usušení a třízení. To je nutné kvůli ekologické likvidaci vyplaveného odpadu. Průběh těžby spláví bohužel nejde naplánovat, záleží totiž na počasí i směru větru.  

Vedle vodního díla Brno odstranilo Povodí Moravy, s. p. spláví po říjnové povodni také z vodní nádrže Nové Mlýny (50 tun), Luhačovice (30 tun) a Bystřička (30 tun). Velké množství zejména dřevní hmoty zachytila norná stěna v Podhradském rybníku na Prostějovsku. Ta zabránila splavení přibližně 120 tun materiálu do vodní nádrže Plumlov.

Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží. Nejvíce materiálu se dostává do nádrží na středních a dolních tocích,“ doplňuje Gargulák. Některé druhy splaveného materiálu jsou nebezpečné a mají vliv na kvalitu vody v nádržích. Často se do běžného splaveného dřeva a jiných přírodních materiálů dostávají i odpady z načerno založených skládek. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Povodí Moravy

Štítky Spláví, přehrada, odpad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.