neděle 29. listopadu 2020 Zina

Lidé si mohou adoptovat opuštěné hroby známých osobností, o které se pak budou starat

Na brněnských pohřebištích si mohou lidé adoptovat hromy známých osobností. Město Brno spolu se Správou hřbitovů tak chtějí umožnit, aby se někdo staral o hroby významných rodáků a zachovala se tak důstojnost náhrobků osobností.

"Na Ústředním hřbitově je opuštěná téměř třetina hrobů, pokud bychom je pronajali jiným rodinám, původní pomník zanikne a s ním i odkaz na významnou osobnost. Brno by tak přišlo o kus své historie. Adopce je osvědčený projekt, díky kterému se nám podaří cenné náhrobky zachovat,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Nejčastěji půjde o hroby známých osobností z oblasti kultury, vědy, politiky, náboženství nebo historicky významných postav, navíc také o pomníky, které mají vysokou uměleckou nebo historickou hodnotu. Půjde také o památkové chráněné hroby. Seznam významných hrobů najdou lidé na webu Správy hřbitovů města Brna.

"Správě hřbitovů budou zájemci podávat písemnou žádost o adopci. Pokud bude schválena, podepíše se s nimi následně smlouva na deset let, během které musí hrob udržovat. Pečovatel získá certifikát o dočasné adopci, veškeré opravy hrobového místa pak financuje na vlastní náklady,“ doplnil Hladík.

Město se začne o hroby starat až po třech letech

Jako opuštěný se hrob začne evidovat po uplynutí tří let, kdy se o něj nikdo nestará. V té době je už ale velmi zanedbaný. V takové chvíli se teprve stane majetkem města a připadne do jeho správy. Navrhnout k adopci ho následně kromě Správy hřbitovů a pracovní skupiny městských odborů může kdokoli.

„Než se hrob může nabídnout k adopci nebo novému pronájmu, chátrá několik let. Problematické jsou také hroby, které mají sto let starou smlouvou zajištěné hrobové místo do konce fungování hřbitova, tedy fakticky navždy. Tato zanedbaná místa nám nově pomáhají udržovat dobrovolníci,“ připomněl Hladík memorandum, kterým město v září navázalo spolupráci s organizací Post Bellum. 

Na Ústředním hřbitově je také řada čestných hrobů, kde jsou pochovány významné osobnosti spojené s Brnem. Ve financování péče o ně od letošního roku platí nová pravidla. Prvním způsobem je financování městem, ten druhý umožňuje navrhovateli poskytnout městu peníze na zřízení náhrobku. Třetí varianta dává možnost pozůstalým, aby čestný hrob sami zaplatili i vybudovali.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto česká televize

Štítky Hrob, osobnost, brno, adopce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.