pátek 16. dubna 2021 Irena

FOTO/VIDEO: Na Holedné už stojí nová rozhledna, chybí jenom korunka

Rozhledna na vrchu Holedná nad brněnským Jundrovem už téměř stojí. Od čtvrtka tam čtyři stavitelé spolu s jeřábníkem vztyčili a pospojovali tři hlavní tubusy, které dorazily smontované z Havířova. Zbývá usadit takzvanou korunku na samotný vrchol, která se ocelovými táhly propojí se zemí. Rozhledna bude hotová v polovině prosince. Stavba téměř 35 metrů vysoké rozhledny uspěla v prvním ročníku participativního rozpočtu. Město vyjde na 6,6 milionu korun.

Podle Roberta Arbana z firmy NBS Invest, která má konstrukci na starost. je práce docela náročná. „Musíme stát na rozhledně, když k sobě šroubujeme jednotlivé části. Trochu se to kýve. Kromě korunky ještě zbývá propojit v jedné části schodiště, dodělat zábradlí a navléknout kolem něj sítě. Práce je ještě dost a záleží i na počasí, když prší, tak to nejde," řekl Arban.

Obora Holedná, v níž se chová i vysoká zvěř, je oblíbeným výletním cílem Brňanů a z některých míst, kde je nízký les, je výhled do okolí. Rozhledna však zatím na druhém nejvyšším vrcholu lesa mezi Jundrovem, Bystrcí a Kohoutovicemi chyběla. Vrchol je v nadmořské výšce 391 metrů a poskytne výhled na podstatnou část Brna a kopců především na západ a sever od města.

Lidská strava může daňky klidně i zabít, varuje správce obory Holedná

Před vstupem do areálu oblíbené brněnské obory Holedná najdete velkou ceduli s nápisem “Zákaz krmení zvířat”. Přesto se najde řada lidí, kteří zákaz ignorují a daňkům nosí staré pečivo či zbytky od oběda. Lidská potrava však může zvířatům těžce...

Mezi moderní rozhledny v Brně patří například konstrukce na Ostré horce v Soběšicích z roku 2005, která stojí na kopci jen o 13 metrů vyšším. Před několika lety vznikla také rozhledna v Komárově na bývalém komíně ve sportovním areálu Komec. Jako rozhledna také může sloužit běžně nepřístupná vyhlídková věž pavilonu G na výstavišti, téměř stoletá rozhledna je i v lesoparku na Kamenném vrchu, kvůli vzrostlému lesu už však dávno výhled nenabízí.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MMB

Štítky holedná, rozhledna, stavba, bystrc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.