neděle 29. listopadu 2020 Zina

FOTO: Německý dům z Moravského náměstí úplně nezmizel. Pod zemí našli zachovalý původní sklep

Téměř dva metry pod povrchem dnešního Moravského náměstí našli odborníci zachovalé a jen částečně zasypané sklepení někdejšího Německého domu. Informovala o tom městská část Brno-střed, která průzkum nechala uskutečnit kvůli plánované rekonstrukci náměstí.

Kulturní centrum brněnských Němců

Německý dům stál v prostoru dnešního náměstí od roku 1891. Byl postaven v historizujícím stylu podle návrhu berlínských architektů Hermanna Endeho a Wilhelma Böckmanna. Budova sloužila jako spolkový dům podobně jako český Besední dům. Byla střediskem brněnských Němců, konaly se zde výstavy, koncerty, plesy, oslavy, byla zde mimo jiné knihovna a kavárna. Dominantou Německého domu byl velký slavnostní sál pro téměř 2000 hostů.

V bojích o Brno v roce 1945 byl silně poškozen dělostřelbou a zničen požárem, jeho torzo poté české obyvatelstvo strhlo. Dosud nebylo jasné, zda se z Německého domu něco dochovalo.

Dělníci se prokopali až do zásobovacích prostor kuchyně

„Navrhl jsem průzkum s tím, že je pravděpodobné, že tam suterén stále je. Moje teorie se potvrdila. Když totiž zasypávali suterén Německého domu, tak pouze prorazili díru v klenbě a sypali do ní suť, dokud se otvor neucpal. Je vidět, že dům byl stavěn velmi poctivě, jediné poškození představují průrazy, které vznikly za účelem zasypání suterénu," uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, který pro městskou část zpracoval plán průzkumných prací.

Dělníci se prokopali do zásobovacích prostor kuchyně, obtížně přístupné jsou tři místnosti, které ale ze dvou třetin vyplňuje suť. „V současné době známe výsledky pouze jedné sondy z plánovaných devíti. Až budeme mít výsledky kompletní, rozhodneme spolu s odborníky o dalším postupu. Pro bezpečnou realizaci parku bude klíčový posudek statika," uvedl starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS).


FOTO: Moravák projde příští rok rekonstrukcí. Prostor oživí kavárna, stromy v parku zůstanou

Park na Moravském náměstí projde příští rok zásadní rekonstrukcí. Současná podoba ze sedmdesátých letech minulého století projde změnou, přibude nová kavárna, vodní prvky a prostor pro konání společenských akcí. Rekonstrukce za 30 milionů korun...


Průzkum bude pokračovat i v následujících měsících, práce by měly skončit v polovině března příštího roku. Pak by měla začít kompletní rekonstrukce parku na Moravském náměstí.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Doležel / Facebook

Štítky německý dům, moravské náměstí, sklep, aleš svoboda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.