pátek 23. října 2020 Teodor

Co skrýváme pod kůží? V Brně měla začít unikátní výstava o lidském těle, organizátoři ji odložili na neurčito

Unikátní výstava odhalující lidské tělo do nejmenších podrobností. Zajímavou podívanou slibovala pro návštěvníky výstava Body Worlds - Cyklus života na brněnském výstavišti. K slavnostnímu zahájení mělo dojít ve čtvrtek 24. září. Organizátoři se však z bezpečnostních důvodů rozhodli odložit otevření výstavy na neurčito.

Organizátoři se k tomu kroku odhodlali na základě doporučení a nařízení vlády. Zhoršující se epidemiologická situace by podle nich mohla ohrozit zdraví nejen návštěvníků, ale také pracujícího personálu včetně mediků, kteří měli výstavou provázet a demonstrovat návštěvníkům správné provádění základů první pomoci. 

„Je nám to nesmírně líto, do poslední chvíle jsme věřili, že epidemiologická situace nebude eskalovat a výstavu otevřeme v plánovaném termínu. Nechceme návštěvníky vystavovat jakémukoli riziku. Součástí výstavy mělo být i odborné školení provádění první pomoci, které se bez osobního kontaktu neobejde,“ informuje za pořadatele, společnost JVS Group Květa Havelková.

Těla výhradně evropských dárců

Výstava Body Worlds je dokončena v brněnském pavilonu C, otevřít se může ihned, jak to epidemiologické podmínky dovolí. Body Worlds není první výstavou tohoto druhu v České republice. V minulých letech vzbudila (nejen v Česku) značné emoce výstava Body The Exibition. Lidskoprávní organizace totiž poukazovaly na skutečnost, že k mrtvým tělům neměli organizátoři žádnou dokumentaci a existovalo vážné podezření, že jde o těla vězňů z čínských vězení a koncentračních táborů.

Podle organizátorů se to brněnské výstavy netýká. „Všechny exponáty naší výstavy pocházejí výhradně z těl evropských dárců," ujišťují v tiskové zprávě.

Výstavu tvoří exponáty zhotovené metodou plastinace. Ta se používá ke konzervaci těl, zabraňuje totiž rozpadu tkání. Výstava mapuje cyklus lidského života: od početí a zrození přes růst, dospělost, stáří až ke smrti. Exponáty jsou velmi detailné. Ukazují veškeré měkké tkáně, stejně tak kostru, nervový systém, oběhovou a dýchací soustavu i všechny orgány lidského těla.

Ohodnoť článek

Foto Body Worlds

Štítky body worlds, cyklus života, výstava, brno, odložení, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.