středa 28. října 2020 Státní svátek

Kauza Stoka u soudu. Švachula vinu popírá, sám prý byl obětí. Aktéři přiznali úplatky, které ale vraceli

Krajský soud v Brně v pondělí zahájil hlavní líčení ve sledovaném případu údajné korupce na radnici Brno-střed. V takzvané kauze Stoka stojí před soudem 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Švachula, jemuž hrozí až 16 let vězení, v pondělí před soudem popřel, že by založil zločineckou skupinu. Soud, před nímž vypovídal i obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin, který vinu doznal, pokračuje dnes výpovědí dalších aktérů.

Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který v Brně-střed vedl investiční odbor, Petr Liškutin (dříve ANO). 

Liškutin podle obžaloby jako investičního vedoucí odboru přebíral úplatky od firem, které vyhrály tendry v Brně-střed. V řetězci v pozdější fázi údajně nahradil spoluobžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina. Ovčarčin vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

„Nikdy jsem nebyl, ani jsem se necítil členem nějaké organizované zločinecké skupiny," uvedl Liškutin. Popřel, že by nějaké úplatky přebíral. Přiznal přijetí jednoho úplatku, šlo o 70.000 korun, uvedl ale, že to byla chyba a obálku s penězi později vrátil.

Švachula vinu popírá, prý byl naopak obětí El-Talabaniho

„Není pravda, že jsem v listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a že jsem byl od začátku vedoucím článkem a není ani pravda, že zločinecká skupina fungovala, a to s cílem soustavného ovlivňování veřejných zakázek," řekl Švachula před soudem.

Švachula před soudem vypověděl, že jej oslovil podnikatel Saman El-Talabani, a měl zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách. I tento podnikatel je mezi obžalovanými. Politik vypověděl, že Talabanimu kontakty předal, podnikatel si je prý ale mohl zjistit i jinde. Výměnou mu Talabani nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO.

Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak začal u firem vystupovat jeho jménem a když jim Švachula vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu prý začal vyhrožovat.

„Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný," řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál naléhal, aby mu sehnal informace z městských firem.

Místostarosta odmítal odpovídat na otázky soudu

Švachula svoji výpověď asi tři čtvrtě hodiny četl. Odpovídat na dotazy soudu a dalších zúčastněných odmítl. K soudu ho přivedla eskorta v poutech, jako jediný z obžalovaných je ve vazbě.

Žalobce Radek Mezlík obžalobu četl asi hodinu. „Nejméně v době od listopadu 2014 Jiří Švachula založil organizovanou zločineckou skupinu, přičemž byl od začátku jejím vedoucím článkem. Skupina působila nejméně do 7. března 2019 v Brně," uvedl Mezlík. V obžalobě popsal, jak systém fungoval, kdy veřejné zakázky získávaly jen vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala.

Vítěz byl jasný, ostatní firmy dělaly křoví

Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo podle něj devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.

Obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin, který vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného, v pondělí vypověděl, že Talabani chtěl, aby mu sehnal seznam spolehlivých stavebních firem, že bude sloužit pro Brno-střed. Poptal se prý v okolí a nabídl se mu Lubomír Smolka, spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými.

Žádná škoda nevznikla, hájí se obžalovaný

„Talabanimu jsem dával celou částku, šlo o provize šest až deset procent ze zakázky, z té mi Talabani odečetl procento až procento a půl. Zbytek si vzal. Tvrdil mi, že to předává panu Švachulovi," uvedl Ovčarčin. Podle něj tak fungoval asi u osmi zakázek, vydělal si tím asi 1,6 milionu korun.

Provize za některé prý dostal i od obžalovaného podnikatele, politika ODS Jiřího Hose. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever. Podle Ovčarčina ale nevznikla škoda, zakázky podle něj byly vysoutěženy o deset až 15 procent pod cenou.

Saman El-Talabani přes obhájce požádal o jednání bez své přítomnosti. Také usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Soud líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Bývalý místostarosta městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Mezi 11 obžalovanými je ještě bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed Petr Liškutin (dříve ANO). Výše úplatků podle státního zastupitelství dosáhla až 47 milionů korun.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Martin Šeda

Štítky stoka, kauza, korupce, brno-střed, jiří švachula, ano, soud

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.