pondělí 26. října 2020 Erik

Katolíci z rizikových skupin nemusí na nedělní bohoslužbu. Brněnský biskup udělil výjimku

Věřící z brněnské diecéze, kteří patří k rizikovým skupinám z hlediska koronavirové nákazy, se nyní nemusí účastnit nedělních mší. Biskup Vojtěch Cikrle jim udělil takzvaný dispens, oznámila mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Pro římskokatolické věřící je účast na nedělní mši jednou z důležitých povinností. Pojem dispens, užívaný hlavně v kanonickém právu katolické církve, znamená udělení výjimky ve smyslu zproštění povinnosti.

Cikrle také doporučil všem, kteří mají jakékoliv příznaky respiračního onemocnění, případně zvýšenou teplotu, aby se chovali zodpovědně vůči druhým a zvážili svou osobní účast na mši. Platí to i pro kněze, ministranty a pomocníky při liturgii.

Odstranění svěcené vody z kropenek, on-line přenosy bohoslužeb

Zároveň biskup vyzval duchovní správce farností k dodržování limitovaného počtu lidí na mších a dalších akcích. V kostelích a kaplích bude z kropenek odstraněna svěcená voda, součástí mší dočasně nebude takzvané pozdravení pokoje, tedy podávání rukou. Tam, kde je to možné, doporučuje Cikrle obnovit on-line přenosy pro ty, kteří se nemohou mše účastnit.

„Prosím, abychom všechna nařízení a omezení přijímali jako výraz ohleduplnosti a zodpovědnosti vůči druhým. A stejně jako na jaře, i nyní vám všem děkuji za trpělivost a zodpovědnost v nesení nejistoty, obav a strachu druhých," vzkázal Cikrle věřícím

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Opatství Brno

Štítky římskokatolická církev, vojtěch cikrle, dispens, věřící, výjimka, bohoslužby

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.