čtvrtek 23. září 2021 Berta

Brno od středy hostí Evropské hry handicapované mládeže, účastní se stovky sportovců

Brno už po deváté hostí Evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Do moravské metropole se tak sjely stovky účastníků. Ti poměří své síly v letních sportech. A ani letos nechybí poutavý doprovodný program.

Nadační fond Emil je nezisková organizace, která pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat, a to především formou přímé finanční pomoci. Do dnešního dne NF Emil podpořil přes 8 tisíc individuálních sportovců i sportovních týmů a pomohl tak zkvalitnit konkrétní mladé životy. Zatímco existují vládní programy na podporu sportu a pohybových aktivit dětí bez handicapu, cílená systémová podpora pro děti s handicapem prakticky neexistuje. A právě to se NF Emil snaží měnit.

Brněnská sportoviště zaplní mladí sportovci se zdravotním postižením. Díky Emil Open poměří své výkony hned v pěti letních sportech. Mezi ně patří atletika, plavání, stolní tenis, boccia a bocce. „Největší zájem je letos o atletiku. Sport boccia je podobný pétanque, jen je určený lidem s omezenou hybností. Jde o paralympijský sport. Bocce je pak velmi podobný druh sportu, jen se hraje venku na trávníku podle pravidel Speciálních olympiád,“ vysvětluje Hana Válková z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, která se podílí na koncepci her.

Do soutěží ve vypsaných sportech se může přihlásit handicapovaná mládež ve věku od 10 do 26 let. „Hry Emil Open jsou otevřené pro mladé sportovce se všemi druhy zdravotního postižení. Jediné, co účastníci potřebují, je chuť sportovat. Ubytování i stravu jim hradíme s pomocí partnerů my,“ konstatuje prezident Emil Open Pavel Zbožínek. Právě on v roce 2017 obnovil konání her v Brně.

Unikátní příležitost pro mladé sportovce s handicapem

Mezi známé ambasadory, kteří inspirují mládež se zdravotním postižením, patří například šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek. „Emil Open je skvělá a světově unikátní příležitost pro mladé handicapované sportovce zažít atmosféru velké sportovní události, potkat se navzájem s kamarády, kteří mají podobný handicap a stejnou lásku a vášeň ke sportu. Navázat přátelství, nabrat sportovní a třeba i životní zkušenost,“ říká Jiří Ježek, který v jedenácti letech přišel o nohu. Nedávno jej španělský deník Marca zařadil jako jediného Čecha do žebříčku nejlepších sportovců 21. století.

Evropské hry handicapované mládeže Emil Open jsou také o bohatém doprovodném programu. Ten se letos kvůli aktuální situaci s koronavirem bohužel z velké části omezí jen na účastníky. Veřejnost je však zvána na slavnostní ceremoniály. Ten první se konal ve středu, poslední je v plánu na pátek. „Na pátečním ukončovacím slavnostním ceremoniálu předvede své hudební umění mladý muzikant Samuel Rychtar,“ láká na události koordinátorka programu Lenka Uldrijanová, která je ze spolupracující organizace Liga vozíčkářů.

Podpora města i krajů

Emil Open 2020 významně podpořilo město Brno a celkem osm krajů České republiky. „Díky finanční podpoře města Brna a dalších partnerů jsme letos schopni uskutečnit krásný devátý ročník. Světová pandemie ovlivnila konání mnoha akcí, i proto je Emil Open přesunut namísto tradičního června na září,“ říká prezident Emil Open Pavel Zbožínek.

Generálním partnerem Emil Open 2020 jsou Teplárny Brno. Na akci se rovněž podílejí desítky dobrovolníků. Na konání her přispělo několik krajů – Jihomoravský, Ústecký, Pardubický, Jihočeský, Olomoucký, Moravskoslezký, Středočeský a hlavní město Praha. A díky partnerství s národním dopravcem České dráhy mohou účastníci do Brna cestovat zcela zdarma. 
 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Emil Open 2020, evropské hry handicapované mládeže, sport, sportovci, handicap

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.