pátek 25. září 2020 Zlata

Povodí Moravy vytáhlo ze dvou nádrží 200 tun odpadu. Do vody se dostávají i odpadky z černých skládek

Vodní nádrže zachytily po povodních v průběhu června tuny splaveného odpadu. Povodí Moravy se proto rozhodlo zahájit úklid. S pomocí svých zaměstnanců a techniků odstranili jen z brněnské a novomlýnské nádrže přes 200 tun přírodního i umělého odpadu. Ten pak ekologicky zlikvidovali.

Červnové dešťové srážky způsobily na tocích v povodí Moravy zvýšené průtoky, které do vodních nádrží přinesly obrovské množství splaveného materiálu (spláví). Během července Povodí Moravy, s. p. odtěžilo z nádrží stovky tun spláví.

„Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží.“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. 

Nejvíce materiálu se dostává do nádrží na středních a dolních tocích. V povodí Moravy to jsou především vodní nádrže Brno a Nové Mlýny, ze kterých jsme v červenci odtěžili dohromady 200 tun spláví.“  doplnil. 

Odpad se likviduje eologicky

Povodí Moravy už od začátku června využívá těžké techniky, aby naplavený nepořádek odstranilo. Zaměstnanci s sebou na místo berou bagry a jeřáby, s jejichž pomocí spláví odstraňují z hladiny a nakládají je do aut. Svezený odpad poté třídí na plasty, dřevo a další. Díky tomu pak mohou odpad ekologicky zlikvidovat. 

Nejvíce matriálu se letos dostalo přítoky do vodní nádrže Brno. Jenom z ní samotné vodohospodáři odtěžili více než 100 tun odpadního materiálu, 20 tun pak z jezů na Svitavě. S dalšími téměř 100 tunami si museli poradit na novomlýnských nádržích. „Největší objem spláví odstranili naši zaměstnanci z okolí hráze brněnské přehrady, ale těžkou techniku jsme používali také v areálu dopravního podniku, na Rokli i na Rakovci. U Nových Mlýnů jsme matriál odklízeli i z okolí koryt vodních toků na přítocích,“ říká Gargulák. 

Do vody se dostávají odpadky z černých skládek

Nejen kvůli záplavám se do vody dostane často i materiál, který zhoršuje kvalitu vody. Často se tak při zvýšených průtocích do proudu dostanou předměty z černých skládek. 

Hladiny se také čistí kvůli plavcům a lodím. V případě setkání s naplaveninou by mohl totiž nastat nebezpečný problém. Povodí Moravy, s. p. proto vyzývá v období vysokých průtoků i v období krátce po nich k opatrnosti při pohybu jak v řekách, tak na vodních nádržích. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto povodí Moravy

Štítky spláví, odpad, povodí moravy, brno, skládka, čištění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.