sobota 19. září 2020 Zita

Fakultní nemocnice Brno má zelenou ke stavbě porodnice za dvě miliardy korun

Fakultní nemocnice v Brně může začít připravovat výstavbu nové porodnice za 1,95 miliardy korun. Získala pro to registraci od ministerstva zdravotnictví. Nemocnice je s 6000 porody ročně největší porodnicí v zemi, funguje ale na dvou místech vzdálených od sebe několik kilometrů. Jedno už je zcela nevyhovující.

Cílem strategické investice je především sloučení oddělených pracovišť Bohunice a Obilní trh v jeden funkční celek. O nové porodnici se mluví léta. Zasazoval se o ni už bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který ji vedl 12 let. Koncem loňského roku rezignoval a bude letos v brněnském obvodu kandidovat do Senátu za ODS. Ředitelem je od ledna onkolog Jaroslav Štěrba, podle kterého je stavba nové porodnice je nutností, protože současný stav je z medicínského hlediska nevyhovující.

„Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno zajišťuje komplexní regionální porodnickou, gynekologickou, onkogynekologickou a vysoce specializovanou péči v oblasti perinatální medicíny a asistované reprodukce a je dominantním poskytovatelem této péče na území Jihomoravského kraje, nicméně je klíčová i v rámci celé republiky," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Doplnil, že nemocnice tímto může investici konečně začít skutečně připravovat a poté realizovat. „Finanční prostředky máme na investici vyčleněny," uvedl Vojtěch.

Důležitý první krok

Štěrba uvedl, že registrace je prvním krokem. „Je to úsilí mnoha let a mnoha lidí, jsem rád, že se nám to konečně povedlo k registraci dotáhnout. Nutně to potřebujeme, medicínsky ten stávající stav není dobrý. Následovat bude výběrové řízení na projektanta, až bude projekt, bude moci být vypsáno výběrové řízení na generálního dodavatele," řekl ředitel.

Gynekologicko-porodnická klinika je nyní rozdělená na Pracoviště reprodukční medicíny na Obilním trhu a Pracoviště medicíny dospělého věku umístěné v areálu FN Brno v Bohunicích, od sebe jsou vzdáleny asi sedm kilometrů. Obě pracoviště jsou však na sobě organizačně a provozně závislá, jejich provoz je tak komplikovaný a dlouhodobě provozně a personálně neudržitelný. Budova na Obilním trhu už navíc nevyhovuje moderním trendům.

Celková výše investice je 1,95 miliardy korun, z toho 1,365 miliard půjde ze státního rozpočtu a 585 milionů korun z vlastních zdrojů Fakultní nemocnice Brno. Stavba je podle ministerstva plánovaná v letech 2023 až 2025.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto FN Brno

Štítky porodnice, fn brno, stavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.