Nové obklady, dlažba nebo dveře. Drobnější opravy si nově nájemníci budou moci zařídit sami. Město mění pravidla pronájmu městských bytů a městským částem dává nástroj, jak urychlit obsazování bytových jednotek. Město nabídne byty, které neprošly rekonstrukcí, ale nájemci si je mohou opravit v případě zájmu sami. Podmínky k ubytování i rozsah rekonstrukce pak bude uváděn spolu s nabídkou bytu. Větší a rozsáhlejší rekonstrukce ale bude dál provádět město.
Dva roky po poslední úpravě město aktualizuje Pravidla pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města Brna. „Prvotní návrhy na změnu pravidel vzešly z podnětů městských částí Brno-střed a Brno-sever, které navrhovaly, aby bylo možné zájemcům pronajmout i byty, které nejsou bez oprav způsobilé k užívání, a aby si je tito zájemci mohli opravit sami. Během dvou let aplikace pravidel se také odkryla místa, která byla výkladově problematická nebo nejednoznačná nebo kde znění nevyhovovalo potřebám praxe. Návrh změn připomínkovaly městské části, které spravují většinu bytového fondu města, i bytová ombudsmanka,“ popsala primátorka Markéta Vaňková.
„Mezi nejdůležitější úpravy pravidel patří, že městské části budou moci umožnit nájemníkům spravit byty vlastním nákladem. Investice, kterou do bytu vloží, se bude moci například umořovat v nájmu. Aktuálně mají městské části přes 1000 volných bytů, z velké části kvůli tomu, že nejsou ve stavu způsobilém k řádnému užívání, a jsou proto dlouhodobě neobsazené. Jen v městské části Brno-střed je volných přes 400 bytů, v Brně-severu přes 300. Stovky bytů tak bude možné okamžitě nabídnout žadatelům, a vzhledem k příznivému nájemnému věřím, že si rychle najdou nové obyvatele,“ doplnil náměstek pro bydlení a správu majetku Jiří Oliva.
Limit oprav těchto městských bytů Brno určilo na 2500 korun za metr čtvereční. Městské části tímto získají nástroj pro rychlejší obsazování bytů. Podmínky pronájmu město zveřejní společně s nabídkou bytu Větší rekonstrukce by měly být prováděny na náklady města.
Další změny se týkají například startovacích bytů. Navrhuje se změnit délku jejich pronájmu – základní by zůstala na třech letech, prodloužit by bylo možné místo jednoho roku o dva. „Dosud tu navíc byla podmínka, že prodloužení je možné jen ve výjimečných případech – toto ustanovení jsme z pravidel úplně vypustili. Snažíme se tímto krokem vyjít vstříc mladým lidem, pro které je čím dál těžší zajistit si prostředky na získání hypotéky a vlastního bydlení,“ komentoval Jiří Oliva.
Město dále navrhuje kompenzovat městským částem rozdíl nájemného u sociálních bytů. Chce tím městské části motivovat, aby část běžných bytů nabízely právě jako sociální, kde je nájemné nižší. Podle orientačního výpočtu za rok 2019 činí u stávajících sociálních bytů rozdíl mezi jejich nájemným a nájemným za běžný obecní byt zhruba 1 700 000 Kč.
Pravidla pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města schválili zastupitelé 20. 6. 2017, současná platná verze byla přijata zastupiteli 4. září 2018. Předloženou aktualizací se budou zastupitelé zabývat na svém příštím zasedání 16. června 202
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.