čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Státní podnik drancuje vzácné lužní lesy Moravské Amazonie, stěžují si odborníci

Ochranáři přírody napříč obory společně protestují proti chování státního podniku Lesy ČR v oblasti tzv. Moravské Amazonie. Oblast rozpínající se okolo soutoku řek Moravy a Dyje je evropsky unikátním přírodním prostředím lužních lesů. Odborné společnosti chtějí tyto lesy důsledněji chránit. Podle odborných společností ji stát spravuje především jako zdroj dřeva. Výzvu k důslednější ochraně lokality odborné společnosti poslaly předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).

Situace je tristní, Lesy ČR dlouhodobě likvidují vzácné prostředí, stěžují si odborníci

Společné prohlášení přijali ornitologové, botanici, entomologové, limnologové, ekologové, arachnologové i ochránci netopýrů a motýlů.

„Situace v Moravské Amazonii je skutečně tristní. Státní podnik Lesy ČR tu na státní půdě dlouhodobě a systematicky likviduje přírodní hodnoty, které zákony stejného státu výslovně chrání," uvedl předseda České společnosti entomologické David Král.

Přírodní prostředí evropského významu

Společnosti uvedly, že Moravská Amazonie je nositelem mnoha národních i mezinárodních ochranářských titulů jako biosférická rezervace UNESCO, mokřad mezinárodního významu, evropsky významné lokality, ptačí oblasti, přírodní park a lesy zvláštního určení z důvodu zachování biodiverzity. Žádný z nich ale podle nich potřebnou ochranu nepřinesl.

„Proti rychlé těžbě dřeva, která je hlavním, byť zdaleka ne jediným problémem, jsou účinné jen přírodní rezervace a památky. Ty ale chrání sotva dvě procenta zdejších lesů. Přitom v Praze je takto chráněno 4,6 procenta území města," uvedl předseda České botanické společnosti Karel Prach.

Byrokratické přehazování

Předseda České společnosti pro ekologii Robert Tropek uvedl, že o ochraně lužních lesů se jedná už od minulého století. „Napřed tu měla vzniknout chráněná krajinná oblast. V roce 2011 vláda rozhodla, že zde mají být vyhlášena menší chráněná území. Návrh jejich soustavy existuje od roku 2014. Dodnes ale nevzniklo ani jediné," uvedl Tropek.

Společnosti uvedly, že ministerstvo životního prostředí by mělo zastavit devastaci nejcennějších lesů a začít naplňovat usnesení vlády tím, že vyhlásí připravenou soustavu maloplošných zvláště chráněných území podle návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Během dvaceti let zmizela z Moravské Amazonie polovina starých porostů

Prohlášení přijala Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická.

Moravská Amazonie se říká lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje, jde o největší zachovalý lužní komplex v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Podle vědců mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této lokality více než polovina starých porostů.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Jan Miklín, časopis Veronica

Štítky moravská amazonie, lesy čr, těžba, protest, odborníci, lužní lesy, morava, dyje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.