Počasí dnes10 °C, zítra6 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch
Bez reklam

Dyje je o 900 metrů delší, vodohospodáři napojili starší meandry

Řeka Dyje je mezi Břeclaví a soutokem s Moravou o 900 metrů delší, čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří v minulosti odstavených meandrů zpět do jejího koryta. ČTK to dnes řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Napojení odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, vyšlo zhruba na 26 milionů korun.

Rakušané napojili dva meandry na své straně, jeden napojilo Povodí Moravy na české straně. Vodohospodáři to začali plánovat v roce 2016, práce začaly srpnu 2018. "To nejúžasnější na celém tomto projektu je proměna, která se stala za necelé čtyři roky. Z řeky, která byla v minulosti narovnána a desítky let tvořila nepřekonatelnou státní hranici, se stala řeka, u které se setkáváme s našimi kolegy z Rakouska," uvedl David Veselý, který v projektu zastupuje českého správce toku Povodí Moravy.

Voda nebude odtékat, udrží se v krajině

Dyji společně s řekou Moravou obklopuje největší a ekologicky nejcennější komplex lužních území střední Evropy. Napřímením toku v 70. a 80. letech 20. století se tok zkrátil téměř o 3,2 kilometru. Napojení meandrů je součástí opatření proti dopadům sucha, mimo jiné se tím zpomalí odtok vody z krajiny.

"Každý metr koryta, který řece vrátíme, zvyšuje šanci, že voda zůstane na jižní Moravě, kde ji tolik potřebujeme. Neodteče pryč a zlepší vodní bilanci zdejších lužních lesů. Řekám vracíme původní charakter, realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná. Je ale důležité mít na paměti, že v osídlených oblastech není možné dělat stejná opatření jako v krajině," uvedl generální ředitel státního podniku Václav Gargulák.

Místo je hnízdiště vzácných ptáků

V místě hnízdí i vzácný orel královský, odhaduje se, že v ČR je zhruba deset párů tohoto dravce. Práce na napojování tak byly po dobu hnízdění přerušené. Výzvu při projektování představovala hranice mezi oběma státy, která vede středem Dyje a změna jejího toku by tedy znamenala i změnu státní hranice. Aby zůstala stálá, vodohospodáři i přes napojení meandrů zachovali současné koryto řeky.

Výše investice je zhruba 952.000 eur (asi 26 milionů korun), z toho na české straně zhruba 557.000 eur, na rakouské 395.000 eur, 85 procent nákladů poputuje z programu Evropské unie.

Autoři | Foto http://www.vodarenstvi.cz/

Štítky ČR, Rakousko, voda, stavby, Povodí Moravy, FOTO, Dyje, meandr, vodní hospodářství, Povodí Moravy (státní podnik), Morava, Břeclav, Evropská unie, Česko, střední Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aleš Kovářík

557 000 eur za probagrovani valu oddelujicich puvodni meandr od ricniho koryta? Prinejmensim o tech 85% co zaplatila EU to byl predrazenej projekt.

Středa, 27. května 2020, 15:35Odpovědět

Dyje je o 900 metrů delší, vodohospodáři napojili starší meandry  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.