úterý 13. dubna 2021 Aleš

Dvouletý Tobiášek z Brněnska má za sebou 27 chemoterapií a 12 ozařování. Rodině pomáhá Dobrý anděl

Wilmsův tumor, zhoubný nádor ledviny mu byl diagnostikován v půl roce. Léčba trvala oproti jiným onkologickým onemocněním, například leukémii, poměrně krátce, její průběh byl ale náročný. Malému Tobiáškovi z Malešovic na Brněnsku jsou teprve dva roky. Přesto už si v životě zažil hodně. Jemu a jeho rodině nyní pomáhá nadace Dobrý anděl. Příběhů podobných Tobiáškovu jsou totiž bohužel po Česku tisíce.

„Syn nejdříve podstoupil operaci, při které mu lékaři ledvinu vyndali, poté chemoterapii a zároveň radioterapii. Nevyhnul se ani komplikacím, zejména častým horečkám a selhávání jater,“ popisuje průběh léčby jeho maminka Veronika.

Tobiášek má ještě čtyřletého brášku Jiříka, o kterého se v době, kdy byl v nemocnici, staral jeho tatínek Jiří. Ten popisuje, jak vše probíhalo: „Jsem kuchař, pracuji na směnný provoz. V práci mi vycházeli vstříc, nešlo to však vždy. Situace byla náročná i pro kuchaře z druhé směny – vydržet dlouhé směny týden v kuse není jednoduché. S hlídáním nám pomáhaly také babičky.“

S příchodem vážné nemoci rodině vznikly nové výdaje. „V důsledku léčby došlo k oslabení Tobiáškovy imunity, museli jsme pro něj vytvořit sterilní prostředí. Úklid domácnosti dezinfekčními prostředky probíhal každý den, nosil roušku, některé potraviny měl zakázané. Mohl jíst například jen ovoce, které lze oloupat, dále vakuované či balené potraviny, nic jsme nesměli znovu ohřívat. I nyní by stále neměl chodit do kolektivu či na místa s větší koncentrací lidí,“ vysvětluje aspekty léčby paní Veronika.

S náklady pomáhá Dobrý anděl

S úhradou potřebných nákladů rodině začali pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Díky jejich příspěvkům jsme Tobiáškovi mohli během léčby dopřát lepší podmínky. Můžeme také trávit více času spolu, což je pro nás po takové zkušenosti moc důležité. Dobrým andělům jsme neskutečně vděční a moc jim za pomoc děkujeme. Díky nim bylo vše alespoň o něco jednodušší.“ Tobiášek léčbu ukončil loni v září. Stále dochází na pravidelné kontroly k lékařům a nadále dodržuje přísnější hygienický režim.

Každý měsíc přibude stovka rodin ve finanční tísni kvůli onkologické nemoci dítěte

Nadace Dobrý anděl přijme každý měsíc žádosti od více než sto nových rodin, které se vlivem vážné nemoci ocitly ve finanční tísni. Jedná se o rodiny, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, případně kde má dítě jiné závažné a často dlouhodobé onemocnění. V důsledku vážné nemoci zpravidla dochází k přerušení zaměstnání jednoho z rodičů a rodině tak téměř ze dne na den klesá příjem.

Dobří andělé pomáhají rodinám pravidelně každý měsíc. Zapojit se do pomoci je snadné, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Výši příspěvku si každý dárce volí sám dle svých možností. Veškeré příspěvky odevzdá nadace do posledního haléře potřebným rodinám, kterých je více než 3 600, z Brněnska jich je několik stovek.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Zdroj Dobrý Anděl

Štítky Dobrý Anděl, tobiášek, Wilmsův tumor, nádor ledviny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.