pátek 5. června 2020 Dobroslav

Asociace vytvořila mapu pečovatelských služeb. Obce tak najdou mnohem snadněji pomoc pro seniory

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vytvořila a spustila webové stránky www.mapapecovatelskychsluzeb.cz, kde si mohou zastupitelé obcí vyhledat pečovatelskou nebo asistenční službu pro zajištění pomoci seniorům v obci. Spolu se Společností Podané ruce také spustili sbírku pro nákup ochranných pomůcek pro sociální pracovníky.

Sociální pracovníci budou seniorům nakupovat, sníží se tak riziko nákazy

Oslovené sociální služby budou seniorům pomáhat třeba s nákupy. Ti se tak budou moci vyhnout rizikovému pobytu v obchodech, ve kterých jim hrozí nákaza koronavirem. „Ochrana seniorů je pro nás dlouhodobě na prvním místě, v této těžké situaci obzvláště. Pro terénní služby je samozřejmé, že pokud mají volnou kapacitu, budou v této době pomáhat primárně se zásobováním seniorů, aby se minimalizoval jejich kontakt s potenciálně rizikovým prostředím. Tuto nabídku pomoci jsme poslali více než šesti tisícům obcí v České republice, Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv a všem krajům, aby nás v šíření této nabídky podpořily,” říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Autorem nápadu vytvořit mapu sdružující poskytovatele sociálních služeb je Matěj Hollan, ředitel Asociace nestátních organizací a bývalý náměstek pro sociální věci města Brna. „Podobnou nabídku jsme udělali na žádost starosty Židlochovic, Jana Vituly, pro jeho obec. Přišlo mi, že je škoda tvořit to jen pro jednu obec, když pečovatelské služby působí všude. Například v Jihomoravském kraji pokrývá všechny obce, které nemají svoji vlastní pečovatelskou službu, Charita. Jinde je to podobné,” vysvětluje Hollan. Jedná se podle něj o univerzálně aplikovatelný a spolehlivý systém, který může za současného nouzového stavu pomoct v celé republice. 

Na stránkách je možné vygenerovat informační leták i přispět na ochranné pomůcky

Na stránce je možné také vygenerovat univerzální leták pro informování občanů o možnostech donášky potravin či zajišťování dalších životních potřeb. Pokud na stránce není k dispozici vhodná pečovatelská služba (nebo má třeba přetíženou kapacitu), je možné kontaktovat provozovatele stránky i přímo na emailu info@mapapecovatelskychsluzeb.cz. 

Zájemci mohou na stránce také společnosti Podané ruce přispět finanční částkou na ochranné pomůcky pro sociální pracovníky i jejich klienty. „Všichni v sociálním sektoru nyní táhnou za jeden provaz, proto jsme se rozhodli, že Společnost Podané ruce ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb uspořádá masivní sbírku, ze které bude možné financovat nezbytné potřeby sociálních služeb a jejich klientů v době koronaviru. Prosíme, šiřte informaci o této finanční sbírce, potřebujeme se společně postarat o staré lidi i další rizikové skupiny,” vyzývá k solidaritě Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané Ruce,

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto mapapecovatelskychsluzeb.cz

Štítky mapa, sociální služby, senioři, sbírka, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.