Tým zaměstnanců a studentů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT vyvinul během několika dnů ochrannou polomasku, která se dá vytisknout na běžné 3D tiskárně a bez použití speciálních materiálů. Pomůže i běžná gumová rukavice.
Úkolem týmu z VUT bylo vymyslet alternativu k dostupným provizorním ochranným prostředkům, která bude zároveň nebude zároveň vyžadovat speciální zařízení nebo těžko sehnatelný materiál a zároveň bude dostatečně účinná.
„Běžně používaný materiál 3D tisku je poměrně porézní a nejde zaručit, že by člověk nenasával vzduch právě přes něj. Proto jsme přišli s jednoduchým vylepšením, a to přetáhnout přes vytištěnou masku jednorázovou latexovou nebo nitrilovou rukavici. Ta masku utěsní a lépe díky ní sedí na obličeji. Zároveň je z atestovaného materiálu, takže je zaručena její zdravotní nezávadnost,“ vysvětluje hlavní výhody masky z VUT jeden z autorů Václav Kaczmarczyk.
Cílem výzkumu přitom nebyla masová výroba masek, ale poskytnutí návodu, podle kterého by si masku mohl vyrobit kdokoliv, kdo má přístup ke 3D tiskárně. Podkla k výrobě proto zveřejnila univerzita na webových stránkách.
Maska podle návrhu týmu z VUT by měla výrazně zvýšit ochranu před virem. „U běžné látkové roušky, když máte brýle, tak se vám okamžitě zamlží. To je znamení, že vzduch nasáváte a vydechujete jinudy než by bylo potřeba. Pokud bude mít někdo doma 3D tiskárnu, vytiskne si naší masku, utěsní rukavicí a podle přiloženého návodu vystřihne filtr z dostupných materiálů, ochrana by měla být vyšší. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž,“ dodal Kaczmarczyk.
V nejbližších dnech chce tým doplnit další velikosti masek tak, aby si mohl vybrat každý. Pracují také na návrhu masky pro děti.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám