pondělí 30. března 2020 Arnošt

Asociace českých veterinářů požaduje úplný zákaz šelem v cirkusech

Předvádění drezury šelem v cirkusech se přežilo a už dávno neplní vzdělávací účel jako kdysi. Proto je podle České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad načase zakázat chov těchto zvířat v cirkusech bez výjimek. Na tiskové konferenci to uvedl prezident asociace Zdeněk Knotek. Asociace se rozhodla zveřejnit stanovisko v době, kdy se připravuje novela zákona o ochraně zvířat a brzy ji začnou projednávat politici. Podle iniciativy Cirkusy společně, která sdružuje cirkusy Humberto, Originál Berousek, Jo-Joo, King a Bernes, jsou hodnocení asociace nepodložená. Její členy zve do cirkusu.

Knotek v souvislosti s návrhem zákazu chovu šelem v cirkuse zdůraznil, že společnost musí vyřešit, jak zvířata nechá důstojně dožít v jejich přirozeném prostředí. „Rozhodně nejsme pro jejich utracení. Nabízí se samozřejmě zoologické zahrady vzhledem k prostorovým možnostem a odbornému personálu, který se chovu těchto druhů věnuje. I když vím, že zoo se potýkají s různými problémy," řekl Knotek.

V současnosti je zakázáno využívat v cirkusech nová mláďata primátů, ploutvonožců, kytovců vyjma delfínovitých, nosorožců, hrochů a žiraf. Návrh novely výčet rozšiřuje o slony a delfínovité. Na šelmy by podle návrhu mohly některé cirkusy dostat licenci. Takový kompromis však Knotek odmítá. „To by znamenalo ze své podstaty udělení výjimky, a když ji dáte jednomu, tak se pak bude rozdávat i dalším," řekl Knotek.

Diskuse, které se kolem novely vedou, byly podle veterinářů zatím dost vyhrocené, bez stanoviska odborníků. „Proto jsme do toho vstoupili a velmi rádi se sejdeme i s poslanci a naše stanovisko jim budeme vysvětlovat," řekl Knotek.

Někteří veterináři nebyli v cirkuse dvacet let, bouří se majitelé cirkusů

Podle iniciativy Cirkusy společně Česká asociace veterinárních lékařů ale nereprezentuje názor většiny veterinárních lékařů v ČR. „Kupříkladu prezident mnohem významnější Komory veterinárních lékařů ČR vydal na konci roku 2018 stanovisko zcela opačné a cirkusy v něm podpořil," sdělil za iniciativu Jaromír Pavlík. Podle něj řada veterinářů také přiznává, že v cirkuse nebyli i přes 20 let. "Jak tedy mohou objektivně něco posoudit?" ptá se a zve je do cirkusu.

Základním argumentem veterinářů je, že šelmy a další zvířata žijí v cirkuse v prostředí na hony vzdáleném jejich přirozenosti, které je deformuje. Žijí ve stresu, že nemají dostatek volnosti k pohybu, navíc musejí podstupovat časté cestování, někdy i březí samice. „A to mluvíme o cirkusech, které všechno dodržují, jak mají. Majitelé cirkusů, jak je znám, jsou hodní lidé, kteří mají zvířata rádi, ale pořád je drží ve zcela nepřirozeném prostředí. A doba se posunula tak, že cirkusy už nemají žádnou vzdělávací funkci a bavit mohou i bez zvířat," řekl Knotek.

Cirkusy deformují pohled dětí na divoká zvířata, myslí si bývalá krajská veterinářka

Podle Radky Kabrhelové, která 14 let pracovala na krajské veterinární správě a kontrolovala i cirkusy, je v Česku registrovaných zhruba 40 cirkusů, ne všechny mají velká zvířata. Zmínila, že vedle kvalitních cirkusů jsou i takové, které zvířata chovají v daleko horších podmínkách a kvůli nedodržování ohlašovací povinnosti se kontrolují jen obtížně. „Cirkusy také deformují pohled dětí na divoká zvířata. Rodiče by měly vést děti k respektu k šelmám či slonům, není přirozené si je hladit," poznamenala Kabrhelová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky cirkus, zákaz, šelmy, veterináři, Česká asociace veterinárních lékařů, cirkusy společně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.