V posledním týdnu Brno schválilo dva projekty, které by Brňanům měli pomoci snížit množství vyprodukovaného odpadu.
Produkce odpadů v Brně by se díky dvěma chystaným projektům měla snížit o 1 600 tun ročně. Brňanům bude nově k dispozici tři tisíce kompostérů nebo sběrná střediska, kam mohou zanést starý nábytek. Ten se odtud rozdělí potřebným a získá tak šanci na druhý život, zároveň se sníží objem odpadu. Oba projekty město výjdou na více než 10 miliónů korun.
Pro Brňany bude nakoupeno celkem tři tisíce kompostérů, o které si budou moci v průběhu příštího roku požádat a následně vyzvednout ve společnosti Sako. Díky tomu si biologicky rozložitelný odpad budou zpracovávat přímo doma uživatelé kompostéru a nezatíží tak komunální odpad.
Momentálně Brno prodává ve spolupráci se společností Sako Brňákům kompostéry za třetinovou cenu. Po dobu projektu však budou mít zájemci kompostéry v bezplatném nájmu a po jeho skončení přejdou do jejich vlastnictví.
Další chystaným je pokračování projektu Druhý život (RE-USE), který podporuje opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. Byl zahájen již v roce 2016 a od té doby vzniklo po celém Brně dohromady šest sběrných středisek, kam mohou lidé zanést nebotřebné drobnosti.„Brňané tak mohou prodloužit životní cyklus věcem, které jinak bezmyšlenkovitě končí v popelnicích,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund.
Město také pořídí svozové vozidlo, díky kterému bude možno navýšit množství sváženého nábytku. Ten pak bude odvezen do centrálního skladu a rozdáván třeba do sociálních bytů. Zatím budou vybavena kontejnery projektu RE-USE tři sběrná střediska, kam lidé mohou věci zavézt.
Celkové náklady obou projektů budou přes 10 miliónů korun, ale 85 % výdajů by měla pokrýt dotace z Ministerstva životního prostředí. Město by pak mělo na projekt ze svého rozpočtu vyčlenit 1 562 100 korun.
Vidina přínosu projektů je však velká. „Biologicky rozložitelný odpad bude v rámci projektu zpracováván přímo uživateli kompostéru. Nábytek a staré funkční věci budou navráceny do oběhu. Nestane se z nich tedy odpad. Produkce komunálního odpadu od občanů by se tak měla celkově snížit o téměř 1 600 tun ročně,“ přiblížil David Grund.
Oba projekty také navazují na předchozí spolupráci s firmou Sako a výsledky projektu Předcházení vzniku odpadů v Brně.„Výsledky projektu na předcházení vzniku odpadu vnímáme velmi pozitivně. Mezi občany bylo distribuováno několik tisíc kompostérů a tato možnost se setkala s velkým zájmem. Cílem je podpořit správné nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a kompostování jako nejvhodnější způsob jejich využití,“ vyjádřil se mluvčí společnosti Sako Martin Drozd.
Dodal také, že od další fáze projektu si slibují především poskytnutí dalších kompostérů do brněnských zahrad a vnitrobloků a také podporu předcházení vzniku odpadu, které podle současné legislativy stojí na vrcholku pyramidy nakládání s odpady.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám