Během pěti let došlo v Brně k 1261 srážkám vozidla s chodcem, při kterých zemřelo čtyřiadvacet osob. Na vině jsou řidiči i chodci, za mnoha srážkami stojí užívání mobilního telefonu.
Dle statistik policie jsou v centru Brna nejnebezpečnější ulice Lidická u parku Lužánky, Nádražní v prostoru před hlavním nádražím a oblast Malinovského náměstí. Během let 2013 až 2018 došlo na území města Brna k 1261 srážkám vozidel s chodci, při kterých bylo 1258 lidí zraněno a čtyřiadvacet osob usmrceno. K větší opatrnosti v silničním provozu nabádá například projekt Nepozornost zabíjí. „Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst, kampaň tedy zaměřujeme právě do těchto míst a zároveň i do online prostředí,“ popsala tisková mluvčí projektu Veronika Exnerová.
Záchranáři vyjíždí k několika jednotkám případům týdně. „V momentálním období, kdy se dříve stmívá, ráno je déle tma a objevují se mlhy, pozorujeme mírné navýšení případů,“ uvedla mluvčí záchranky Michaela Bothová. Zdůraznila, že je velmi důležité, aby na sobě chodci měli reflexní prvky. „Nejen u dětí jsou reflexní prvky velmi důležité, jelikož osoba je poté lépe vidět a řidič má více času zareagovat. Chodcům tedy mohou zachránit život,“ vysvětlila Bothová.
„Člověk se častokrát nemůže ani pořádně rozhlédnout, protože nevidí přes auta, která parkují na chodnících, aniž by s tím policie cokoliv udělala,“ uvedl občan Brna Stanislav Biler. Dodal, že je to právě policie, která v Brně ruší jeden přechod za druhým. Nedostatečný počet přechodů zdůraznila i studentka žijící v Brně Leona Kozáková. „Všude, kudy chodím, přechody rozhodně nejsou. Nedostatečně bezpečná mi přijde třeba oblast u hlavního nádraží,“ sdělila Kozáková. Dle jejího názoru by v této lokalitě mohly pomoci semafory, které by řídily chod provozu.
V České republice už minulý rok odstartovala kampaň proti mobilům za volantem Nepozornost zabíjí. Pomocí videí zaměřených na emoce se tvůrci snažili informovat o tom, že používání mobilního telefonu při řízení může mít fatální následky. „Kampaň Nepozornost zabíjí vnímám jako účinnou především proto, že je zaměřená na emoce a na bezpečnost našich nejbližších,“ uvedla koordinátorka prevence policie Zuzana Pidrmanová.
Dle dosavadních výsledků jsou videa v rámci projektu úspěšná. „Čtyři z pěti lidí donutila zamyslet se a alespoň částečně změnit své řidičské chování,“ nastínil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Kromě řidičů však mají na srážce vinu častokrát také chodci. Z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK totiž vyplynulo, že polovina chodců při pohybu v silničním provozu používá svůj mobilní telefon, u mladších generací je procento osob ještě vyšší. „V loňském roce jsme se s kampaní Nepozornost zabíjí soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. Ovšem i nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky věnují spíše mobilnímu telefonu než sledování provozu, výrazně zvyšují riziko nehody,“ mínil Matoušek.
Důkazem závažnosti problému s přechody je i událost z minulého týdne, kdy byla na ulici Poříčí v Brně sražena žena. „Nehoda se stala na přechodu, který je bez světelné signalizace,“ přiblížila mluvčí policie Alice Musilová. I přes snahu záchranářů však žena na místě zemřela. „Navázali jsme na předchozí resuscitaci, ale i přes veškerou naši snahu se nepodařilo obnovit životní funkce pacientky. Její zranění byla příliš vážná,“ popsala Bothová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám