sobota 22. února 2020 Petr

Brňané budou moci pohřbívat své blízké pod stromy nebo květiny. Město buduje Údolí vzpomínek

Líšeňský hřbitov přináší novinku ke klasickým metodám pohřbívání. Od příštího jara budou moci pozůstalí své blízké nechat pochovat pod stromy nebo do květinového záhonu.

Město Brno ve spolupráci se Správou hřbitovů města Brna nechá vybudovat tzv. údolí vzpomínek na hřbitově v Líšni. Louka, která je součístí líšeňského hřbitova se brzy začne osazovat stromy a květinami. Tady pak budou moci pozůstalí své blízké nechat pohřbít své blízké. „Inspirovali jsme se podobnými hřbitovy v Praze a Vídni,“ prozradila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

U vstupu do hřbitova by měl stát kamenný Strom života, ke kterému budou pozůstalí moci zapalovat svíčky, za ním pak vyroste hájek z dubů, platanů, javorů, kaštanů a vysazovat by se měly také trvalky. Květinové záhony se vysadí do tvaru šachovnice. Orientačních míst pro zesnulé by mělo být okolo stovky ve 200 záhonech, hřbitov ale počítá s jejich navyšováním. Jméno pohřbeného bude možné uvést na cedulce zavěšené na strom nebo zapíchnuté ke květinám. „I kdyby si příbuzný žádné označení nepřál, každé místo bude lokalizovatelné pomocí GPS,“ doplnila Alena Říhová.

Podmínkou pro uložení zemřelého je rozložitelná urna

„Chystáme pro tento prostor trochu jiný provozní řád, rádi bychom, aby sem lidé nenosili třeba plastové květiny a dekorace a aby bylo místo v maximální možné míře bezodpadové, tedy aby si lidé to, co s sebou přinesou, zase odnesli,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Podmínkou pro pohřbení v údolí vzpomínek také bude uložení popela do biologicky rozložitelné urny, např. ze dřeva či papíru. I cedulky by měly být z přírodních materiálů.

„Vstupní náklady dosahují 4,5 milionu korun, které půjdou z rozpočtu města Brna. Zahrnují projektovou dokumentaci, pořízení laviček a dalšího mobiliáře, vybudování přístupových cest, výsadbu dřevin a rostlin i umělecká díla uplatněná v tomto prostoru. V částce je rovněž údržba údolí vzpomínek na pět let,“ popsal Petr Hladík.

O tyto specifická hrobová místa se bude starat Správa hřbitovů města Brna, blízkým pohřbených tedy odpadne starost s pečování o hroby.  Lidé budou moci mezi stromy a kolem záhonů volně procházet, počítá se i s přístupem pro návštěvníky s obtížemi při chůzi.

Foto pixabay.com

Štítky hřbitov, údolí vzpomínek, Líšeň, Brno, pohřbívání

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.