čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

FOTO: Juliánovské náměstí v Židenicích prošlo kompletní proměnou

Městská část Brno-Židenice zrevitalizovala Juliánovské náměstí za 11 milionů korun. Radnice tam nechala obnovit fontánu, která nefungovala desítky let. Součástí prací byla i výsadba zeleně a vznik podzemních nádrží na dešťovou vodu, ze kterých se zalévají stromy a trávníky.

Práce začaly loni a skončily letos v létě. Radnice dnes náměstí slavnostně otevřela. „Juliánovské náměstí je jedno ze dvou hlavních náměstí v Židenicích spolu s Karáskovým náměstím. Karáskovo náměstí jsme opravili před několika lety, proto jsme nyní přistoupili k revitalizaci Juliánovského náměstí," uvedl židenický místostarosta Petr Kunc (TOP 09). Autorem projektu revitalizace bylo studio HUA HUA.

Fontána obnovena po desítkách let

Na náměstí podle něj léta nefungovala fontána. „Obnovili jsme ji a po více než 30 letech začala sloužit. Udělali jsme i projekt pro nakládání s dešťovou vodou. Z plochy celého náměstí o výměře asi 650 metrů čtverečních svádíme vodu do podzemních akumulačních nádrží," řekl Kunc.

Vysázení nových stromů

Nádrže mají kapacitu 20.000 litrů. „Vodou potom zaléváme trávníky a budeme ji používat i na závlahu pro stromy. Vysadili jsme 20 nových stromů," poznamenal Kunc.

Polovinu nákladů pokryla dotace z magistrátu, druhou polovinu radnice z vlastního rozpočtu. Městská část Židenice má kolem 22.000 obyvatel. Podle Kunce zastupitelé schvalují rozpočet kolem 180 milionů korun, přičemž na investice do životního prostředí připadne každý rok kolem 10 až 15 milionů korun.

Autoři | Foto MČ Brno - Židenice, HUA HUA studio

Štítky juliánovské náměstí, juliánov, kašna, fontána, voda, dešťovka, nádrž, zeleň, zalévání

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.