"Poslední výstřel" švédských vojáků včera zahájil slavnosti Den Brna. Symbolizoval konec obléhání Brna švédskou armádou v roce 1645. Slavnosti potrvají do soboty a návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, mše a rekontrukci bitvy, uvedli organizátoři z Turistického informačního centra a Biskupství brněnského.
Brno si každoročně slavnostmi připomíná úspěšnou obranu při švédském obléhání v třicetileté válce. "Zvonění katedrálních zvonů v 11:00 připomíná pověst, která odkazuje na rozhodnují generála Torstensona, že když Brno nedobude do pravého poledne, ukončí obléhání a odtáhne. Brňany, kterým docházely síly, zachránilo zvonění, které ohlásilo poledne o hodinu dříve," uvedl ředitel diecézního muzea Martin Motyčka.
"Poslední výstřel symbolicky odstartoval pravidelnou a oblíbenou městskou slavnost," uvedla ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková. Po výstřelu v podání Společnosti 1645 se rozezněly zvony v katedrále na Petrově a odbilo "brněnské poledne". Poté troubili z věže trubači a návštěvníci se mohli v 11:15 zúčastnit komentované prohlídky zvonů katedrály Petra a Pavla.
Ve 12:15 v kostele Nanebevzetí Panny Marie následovala bohoslužba u příležitosti výročí úmrtí pátera Martina Středy a komentovaná prohlídka kostela s návštěvou jeho hrobky. Martin Středa se účastnil obrany Brna a v příštím roce bude mít město i jeho sochu. "V současnosti se v ateliéru zpracovává socha Martina Středy, odhalíme ji za rok před kostelem Nanebevzetí Panny Marie," uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Den Brna potrvá do soboty. "Festival vyvrcholí v sobotu rekonstrukcí bitvy, která se letos odehraje na svazích Špilberku," uvedla Janulíková. Novinkou letošního ročníku je dobový jarmark na Dominikánském náměstí, kde návštěvníci ochutnají speciality nebo zhlédnou taneční vystoupení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.